Säkrare båttrafik med nivåmätare

Kanalen i Piteå ska utrustas med två nya vattenståndsmätare – detta för att göra småbåtstrafiken säkrare. Idén är i grunden ett medborgarförslag som kultur- och fritidsnämnden gav tummen upp under tisdagen.

PITEÅ2013-12-16 06:00

Medborgarförslaget lämnades först in till kommunfullmäktige som sedan lämnade det över till kultur- och fritidsnämnden för beslut.

– Det är roligt när man kan få säga ja till ett medborgarförslag helt oreserverat. Det här har varit på tal tidigare, men nu fick vi en spark i baken, säger Ann-Katrin Sämfors (S) ordförande i nämnden som hade sitt sammanträde under tisdagen.

Fri höjd

Tjänstemän på kommunen har utrett medborgarförslaget och menar att vattenståndsmätare är bra för småbåtstrafiken i kanalen eftersom de visar avståndet mellan vattenytan och brokanten, det vill säga fri höjd under bron.

De två vattenståndsmätarna ska sättas upp redan till sommaren i vardera änden av kanalen på brofundamenten.

– Det finns någon gammal märkning sedan tidigare, men nu blir det ordentligt gjort, säger Ann-Katrin Sämfors.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om