Säkra lyft på blåsig Baggenfjärd

Det blåste lite snålt och regnet hängde i luften. Men Sjöfartsverkets nya helikopter hade inga problem att plocka upp tre nödställda från Baggenfjärden under en övning på torsdagen.

Foto: Tommy Norin

PITEÅ2016-07-08 19:30

Videon är inte längre tillgänglig

Efter 50 minuters flygning från Umeå landade Sjöfartsverkets helikopter under torsdagseftermiddagen på grönytan vid stadshuset innan den lyfte för att göra en sjöräddande insats på Baggenfjärden.

Syftet var att träna besättningen att lyfta nödställda från vattnet. Övningen genomfördes i samarbete med räddningsbåten Sparbanken Nord.

– Vi måste kunna samarbeta med helikopter så vi övar med den fem gånger per säsong, uppgav befälhavaren Johan Hedin.

Räddningshelikoptern är stationerad i Umeå med uppgift att operera från Hudiksvall upp till Treriksröset. Maskinen levererades 2014

– Vi har haft en del inkörningsproblem men vi är nöjda med den, förklarade helikopterns befälhavare Johan Ledin.

Helikoptern rycker ut på 130-140 larm per år.

Ombord fanns också styrman Rami Rundgren, ytbärgaren Marcus Johansson, och vinschoperatören Tobias Essberg.

Ulf Lindström, Monica Grahn och Robin Gustavsson är besättningsmedlemmar på räddningsbåten. De hade den inte så torrlagda uppgiften att agera människor som av någon anledning tvingats lämna ett fartyg och krupit upp i en livflotte.

Robin Gustavsson är 17 och därmed räddningsbåten yngste besättningsman.

– Jag har växt upp med båtlivet. Varit på sjön sedan jag föddes. Jag anmälde mig till Sjöräddningen för jag vill hjälpa till med att rädda folk, förklarade han för PT innan han hoppade i vattnet och kröp upp i flotten.

Övningen gick bra. Samtliga fiskades upp och Robin Gustavsson hade inga problem med att låta sig hissas upp av Tobias Essberg.

– Jag har gjort detta någon gång tidigare och det är häftigt, säger Robin Gustavsson som för övrigt har gjort filminslaget här intill. Kika på det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om