Enligt en enkätundersökning som Hem och Hyra har gjort tar bostadsbolag i 10 av 44 kommuner i Norrland betalt för sina besöksparkeringar. Under våren börjar även Pitebo att ta ut en avgift för sina p-platser. Kostnaden landar på 5 kronor per timme och 60 kronor per dygn. .
– Det handlar inte om att tjäna pengar, men vi har problem med att obehöriga använder besöksparkeringarna, sade Nicklas Öhman, marknadschef på Pitebo, 2019 när frågan utreddes.
Pitebo har nu bestämt att införa en betallösning för bolagets besöksparkeringar under våren 2021. Även nu understryker Andreas Engström, chef för fastighetsutveckling, att det inte handlar om att tjäna några extra pengar. Han menar att besöksparkeringar har missbrukats och att de bland annat används i stället för att hyra en parkering.
Pitebo har bestämt att parkeringsavgiften ska betalas via en mobil-app. Det beslutet baseras på en dialog mellan Pitebo och Lulebo, som i några år har avgiftsbelagt besöksparkeringarna genom parkeringsautomater.
– Deras upplevelse var inte bra. Det är en jättestor kostnad och alla kostnader vi gör betalas med våra hyresgästers pengar. Vi måste tänka kostnadseffektivt i det vi gör, säger Engström.
Hur blir det med hemtjänsten och andra tjänstebilar som nyttjar besöksparkeringar?
– Just det med hemtjänsten så måste det lösas tillsammans med Piteå kommun som ansvarar för hemtjänsten. Hur det blir med andra tjänstebilar kan jag inte riktigt svara på.