Så många ångrade sin röst i valet

Rekordmånga Piteåbor förtidsröstade i valet förra året. Men av de närmare 13 000 som röstade i förtid ångrade sig 47 stycken och röstade på nytt på valdagen.

Av de närmare 13 000 som nyttjade möjligheten att förtidsrösta i Piteå, bland annat på stadsbiblioteket, ångrade sig 47 stycken och röstade på nytt på valdagen. (Arkivbild)

Av de närmare 13 000 som nyttjade möjligheten att förtidsrösta i Piteå, bland annat på stadsbiblioteket, ångrade sig 47 stycken och röstade på nytt på valdagen. (Arkivbild)

Foto: Frida Enberg

PITEÅ2019-01-18 11:11

Det framgår av statistik från Valmyndigheten, som sammanställts av nyhetsbyrån Siren.

Möjligheten att förtidsrösta nyttjas av allt fler väljare för varje år, och av Piteås 33 500 röstberättigade valde närmare 13 000 väljare att förtidsrösta i fjolårets val, mer än var tredje väljare. Valnämndens ordförande Mats Johansson konstaterade att det var röstrekord, och en anledning kan vara ett lokalerna för förtidsröster blivit allt mer lättillgängliga. I Piteå kunde man bland annat förtidsrösta på stadsbiblioteket och i Gallerian.

En annan anledning, som möjligen inte alla väljare känner till, är att den som förtidsröstar faktiskt har möjligheten att ångra sig och rösta igen på valdagen. Detta under förutsättning att man går till sin ordinarie vallokal. Något röstkort behövs inte, däremot måste man kunna visa upp en giltig id-handling för röstförrättaren.

I Piteå nyttjade 47 väljare den möjligheten. I Älvsbyn tänkte fem väljare om, medan en väljare i Arvidsjaur respektive en väljare i Arjeplog gick till vallokalen och la en "ångerröst".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om