Rösta på Årets Pitebor

Vill du föreslå kandidater till hedersutmärkelsen Årets Pitebo? Då brådskar det! Måndag den 29 juni är sista datum. Hittills har cirka 150 nomineringar skickats in.– På tisdag utser juryn vinnarna, säger Maria Lundqvist, marknadschef på Piteå-Tidningen.

Ellen Larsson har många utsatta barn på Sri Lanka under sina vingar. Larssons uppoffrande hjälpverksamhet har gett henne flera nomineringar till Årets Pitebo.

Ellen Larsson har många utsatta barn på Sri Lanka under sina vingar. Larssons uppoffrande hjälpverksamhet har gett henne flera nomineringar till Årets Pitebo.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2015-06-26 15:01

Oj, vad tiden går. Det är faktiskt 26:e året som PT och Pdol anordnar den prestigefyllda tävlingen. I tre kategorier dessutom. Årets bofasta, årets utflyttade och årets mentala Pitebo. Det innebär att 75 personer hittills har fått den hedersamma utmärkelsen.

Det första året, 1990, prisades Bernt Kurkkio (medmänniska), Thord Carlsson (radiopratare) och Michail Gorbatjov (sovjetisk statschef).

I fjol var det Folke Sjöberg (Käcktjärnslogen), Johan Forsberg (hockeyspelare) och Malena Ernman (operasångerska) som fick utmärkelsen.

En blandning

Där emellan har en rad mer eller kända personer tagit hem titeln. Det kan väl sägas att det varit en blandning av "högt och lågt". I de två förstnämnda kategorierna är det en övervikt av idrottare och underhållare.

Den tredje kategorin, Årets mentala Pitebo, innehas av en rad tunga namn. Eller vad sägs om Moder Theresa (1993), Nelson Mandela (1994), Kofi Annan (1998) och Hans Blix (2004). Å andra sidan anses också musiker som Veronica Maggio (2011) och Dolly Parton (2006) vara tillräckligt mentala. För att inte tala om den påhittade karaktären Pite-Patrik (2009).

Som sagt, "högt och lågt", men den bedömningen är det kanske bäst att överlåta åt alla och envar.

Många förslag

Det bör påpekas att i år har en del namn, som tidigare har fått utmärkelsen, nominerats, men favorit i repris är inte möjligt.

Bland personer som PT:s läsare vill utse till Årets bofasta Pitebo kan nämnas musikern Stefan B Andersson, hjälparbetaren Ellen Larsson, bygdeforskaren Rune Bergman och Jan Lundquist (pensionerad PT-anställd).

I kategorin Årets utflyttade Pitebo kan musikern Robert Nordmark och Hollywoodfrun Åsa Westerlund nämnas.

Och i kategorin Årets mentala Piteå finns namn som musikern Timbuktu, fotbollsspelaren Messi och så har "Alf som bor i Gällivare" fått en nominering.

Jury utser

Det finns tid för fler namn, så skynda att nominera dina favoriter. I slutänden är det förvisso juryn som utser, men det går självfallet att påverka.

– Får någon väldigt många nomineringar så kan det beaktas av juryn, säger PT:s redaktionschef Bengt Larsson.

Det är han samt marknadschefen Maria Lundqvist och Svante Blomkvist, Pdol, som den 30 juni rådbråkar nomineringarna och enas om de tre vinnarna.

Som brukligt är gäller begreppen P(patriot) I(internationell) T(tjuvrolig) E(entusiastisk) B(begåvad) O(och så vidare). Vad blir det? Pitebo, så klart.

Visst ska det här tas för vad det är, en rolig och hedersam titel. Men många som fått utmärkelsen har uttryckt stor glädje och vi väntar med spänning på Dolly Partons besök i Piteå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om