Rock och vilda västern i Daniels garderob

Stilen är en blandning av rock, lastbilschaufför och vilda västern, den extra kryddan är ett par trasiga jeans.Med ett charmigt leende och kepsen på blir vi inbjudna att ta en titt i garderoben hos Daniel Nilsson.

Foto:

Piteå2008-12-20 06:00
Daniel Nilsson beskriver sig själv som en t-shirt-och-jeanskille, stilen är enkel, ledig och bekväm. I hans garderob finner vi mängder av t-shirtar i skiftande nyanser och med olika tryck. Vissa har hängt med åtskilda år, andra är nyförvärv, samtliga andas rock.
- De får gärna vara lite schysst slitna, säger Daniel Nilsson.
Den t-shirt som har hängt med längst är en Moby t-shirt, som inköptes efter en konsert på 90-talet.
- Jag tycker att det kan vara snyggt med koftor också, men det är ingenting för mig eftersom jag är så varmblodig, säger Daniel.
Musiken inspirerar
Till vardags jobbar Daniel i en klädbutik, så kläder är därmed ett givet intresse. Ett annat stort intresse är musik och i musiken finner Daniel även inspiration till hur han ska klä sig.
- När jag var yngre tittade jag ofta på musikvideos och försökte efterlikna artister som jag tyckte hade skön klädstil, säger Daniel.
Trasiga jeans
Jeans är inte heller någon bristvara i denna garderob, här finner vi de flesta tvättar och märken. Daniel påpekar att en av favoriterna är de klassiska Levis 501:orna. Den största jeanssamlingen ligger i en speciell "lagningsgarderob".
- Det finns nog ingen som nöter jeans som jag, säger Daniel och ler.
Garderoben innehåller även en del skjortor, västar och linnen. Andra favoriter är nitbälten, kepsar och rockiga slipsar.
En garderob att inspireras av.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om