PITEÅ
– Det handlar inte bara om språket, det är nog framför allt ett kulturellt utbyte, menar Sandra Fors Magnström. I högstadiet var hon i Frankrike en vecka, när hon gått ut nian åkte hon till Australien i en månad och har sedan dess återvänt till Frankrike i tre veckor – man skulle kunna säga att hennes utlåtande är kvalificerat.
Till Australien åkte hon med språkutbildningsföretaget EF. Tillsammans med resten av deltagarna, svenska samt australienska ledare deltog hon i en språkkurs men också olika aktiviteter som anordnades.
– Det var en väldigt trygg miljö. Visst hade vi fritid, men det var ganska uppstyrt. När jag åkte till Frankrike i tre veckor var det också med EF men då var jag inskriven i en skola och tog hand om det mesta själv. Man fick till exempel ta sig dit och hem på egen hand, berättar Sandra.
Tacksamt inlärningssätt
På alla resor har hon bott i värdfamiljer, och anser själv att hon haft väldigt tur med vart hon hamnat.
– Jag har haft det jättebra. De har alla varit så hjälpsamma, tagit med en på små roadtrips om kvällarna och så. I Australien delade jag rum med en tjej från Finland – vill man bo själv kan man behöva betala lite mer men det fungerade jättebra.
Att språk och resor intresserar henne märks inte minst på hennes utbildningsval. I vår tog hon studenten från ”Samhällsprogrammet internationell inriktning” (SPIN) i Luleå, och i februari besökte hon och hennes klass Indien i en månad.
– Att resa är ett väldigt tacksamt sätt att lära sig. Man lär sig så mycket utan att tänka på det, och det blev jättetydligt i Indien. Där satt jag och pratade feminism med en indisk kvinna, till exempel, och man får helt nya perspektiv.
Platt att stanna hemma
Den nittonde september åker Sandra till Washington DC i tre månader, för att läsa kursen ”TOEFL preparation” på skolan EC Washington.
– Jag skulle egentligen kunna plugga här i Sverige, men det känns väldigt platt att göra det när jag kan åka till USA och få ta del av så mycket mer.
Förutom det nyttiga i att allmänt kunna bra engelska, är det extra viktigt för Sandra i och med hennes framtida yrkesplaner. Hon vill bli militärtolk med ryska som huvudspråk.
– Jag vill vara så säker som möjligt på att jag kommer in på utbildningen i Uppsala, jag vill kunna behärska engelskan ännu bättre innan dess.
Byta erfarenheter
Men den största anledningen till resandet är ändå mötena. Sin bästa vän träffade hon i Australien, vill hon hälsa på bekanta kan hon göra det i allt från Tokyo till Milano och det allra roligaste är att utbyta erfarenheter.
– Min mamma läste från en bok, att den största biologiska mångfalden finns där två hav möts, allra störst vid Indiska Oceanen och Stilla Havet, och att det är samma i världen. När två människor som tidigare inte hade något med varandra att göra, sätter sig ner och pratar.