- Vi är ju så beroende av företagare och jobben de för med sig. Med tanke på den mångfald Älvsbyn har inom näringslivet måste företagsklimatet ändå vara hyfsat.
- Vi försöker ha täta dialoger med företagarna genom inofficiella träffar, men även genom att besöka näringsidkare och bjuda in dem till våra sammanträden, säger han.
- Det är ingen som sagt det åt mig i alla fall. Och vi har ju vår utvecklingsenhet med Per Nilsson och Randolf Eriksson som har till uppgift att hjälpa företagarna. Kommunen kan kratta till manegen för företagen, men sedan är det upp till dem att utvecklas.
I februari publicerade Företagarna sin jämställdhetsanalys över Sveriges kommuner.
Älvsbyn placerade sig på en tredje plats nationellt, något som tyder på att förutsättningar finns i kommunen för att uppnå en jämställt näringsliv.