Prestigefyllda priser på näringslivsgala

En galakväll – med Piteås företag och entreprenörer i fokus. Många hedersamma priser delades ut vid näringslivsgalan på Pite havsbad, som faktiskt var en av pristagarna. Årets företagare blev Hellströms bygg och Årets Pitekvinna Karin Lagesen, Piteå företagarcentrum, PFC.

Det är kul det här med företagande och entreprenörskap, eller hur? Årets Pitekvinna Karin Lagesen skrattar loss med konferencieren Niclas Wikström.

Det är kul det här med företagande och entreprenörskap, eller hur? Årets Pitekvinna Karin Lagesen skrattar loss med konferencieren Niclas Wikström.

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2015-11-06 22:58

Nu jobbar Karin Lagesen inte kvar vid PFC längre, men trots pension fortsätter hon att arbeta engagerat och målmedvetet för att stötta särskilt de kvinnliga företagarna i Piteå – och det är en av anledningarna till utmärkelsen. Siv Öhman, vice ordförande i PKF (Piteå kvinnliga företagare och Pitekvinnor med framåtanda), sa när hon delade ut priset att Lagesen betytt oerhört mycket för de kvinnliga småföretagarna i Piteå och fortsätter att göra det.

Det stora priset vid galan, Årets företagare, korades av tekniska skäl redan under sommaren för att kunna representera Piteå i Företagarnas fortsatta tävlande om Årets företag i regionen och landet. Och pristagaren Samuel Hellström inledde tacktalet med att säga att "det kom ju inte direkt som någon överraskning det här" men fortsatte med att glad och rörd tacka sina syskon, anställda och andra inblandande – och, som han sa, "jag hade önskat att pappa varit här".

Guldkudden

Därefter delades Guldkudden ut, Destination Piteås speciella pris till duktiga boendeanläggningar som har bra verksamhet och både lockar folk till och gör bra reklam för Piteå. Prisutdelaren Helene Röckner berättade att man har fiktiva kunder som ringer runt och testar servicenivå, bemötande och annat och att man i år, bland 13 poängsatta företag fått fram två till en delad förstaplats; Pite havsbad och Stormyrbergets Bo på lantgård.

Men kvällen bjöd förstås inte bara på prestigefyllda priser, galans konferencier Niclas Wikström hade en hel del roliga anekdoter och minnen att dela med sig av. Han berättade om när han vid en gala för en sisådär 15 år sen försökte sälja sin bok och blev av med fem stycken till Mikael Eriksson vid Reklamcity, som lämnade kvar dem sen... Han sa också bland annat att "så här är det jämt, när Piteå kommun inte har råd med nån dyr konferencier då ringer de mig" och berättade att då, då ringer jag en vän. Ungefär. Varpå han presenterade 21-åriga Alexandra Andersson som sin scenkollega.

P-Town

Duon Wikström och Andersson guidade sedan publiken proffsigt och elegant genom hela listan med pristagare. Under kvällens senare hälft korades bland andra Årets tillväxtföretag, som blev Sunpine med vd-n Magnus Edin som representant, Årets kommunikatör Mikael Sundkvist med sajten P-Town och Årets nya entreprenör IT-företaget Tromb med Anders Hallberg som vd.

Kvällen fortsatte sedan med underhållning, skoj och skratt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om