Deltar gör hela 240 barn i åldrarna 6 till 16 år från Musik- och dansskolan i Piteå och dansklasserna på Christinaskolan.
- Det finns ett stort intresse för att dansa i Piteå och barnen och ungdomarna som är med här är väldigt duktiga och ambitiösa, säger Liselott Nordström, danspedagog på Musik- och dansskolan.
Tillsammans med kollegorna Ann-Sofi Hartman och Josefine Lundmark har hon hand om årets föreställningen.
- Det är en utmaning att anpassa den till både de större och de yngre barnen, men det är roligt att kunna göra någonting tillsammans allihopa, det känns stort och lite extra. Sedan innehåller danssagan en mängd olika musikstilar som gospel, country, hårdrock och tekno. Stilar som också passar olika åldrar.
Räddar prinsen
Senast danssagan "Väzen" sattes upp var år 2000. En del av ungdomarna som dansar i dagens uppsättningen hade även mindre roller i den tidigare.Sara Lindgren, 16 år gestaltade ett litet troll då för sju år sedan:
- Jag minns att jag tyckte det var spännande och stort. Det är roligt nu också, man får hålla koll på de yngre barnen som finns runt omkring.
I årets uppsättning av Väzen har Sara en av huvudrollerna som kopparprinsessan som blir kär i en prins, men sedan måste rädda honom från den onda häxan med hjälp av en magisk stav.
När PT besöker repetitionerna övas scenen då prinsessan och hennes prins och deras
fyra barn splittras av den onda häxan och hennes anhängare.
Humöret på topp
Scenen tas om många gånger, men humöret är på topp hos de yngsta dansarna - smågrabbarna Markus Sivertsson, sex år och Erik Lidman, sju år som spelar prinsens och prinsessanssöner.
- Det är kul, jag tycker inte att det är svårt, säger Erik bestämt innan det är dags för en ny repetition.
Väzen visas både för föräldrar/syskon/släkt och för alla skolor i Piteå kommun nästa veckan.