Politisk strid efter avhopp

Den avhoppade liberalen Åke Forslund vägrar att lämna bort sin plats i kommunstyrelsen och bolagsstyrelserna. Något som har fått hans gamla parti att reagera. ”Det är en etisk riktlinje”, säger Ulf Lindström (L).

Ersättaren Ulla Persson, till höger, tog Åke Forslunds plats då han valde att åka hem.

Ersättaren Ulla Persson, till höger, tog Åke Forslunds plats då han valde att åka hem.

Foto: Joel Gustafsson

PITEÅ2018-11-08 15:57

Liberalernas tidigare gruppledare Åke Forslund fick inte förtroende att leda partiet innan valet. Han nominerades till sjätte plats på valsedeln och meddelade kort därefter att han hoppar av listan.

– Det är klart jag känner besvikelse. De har inte motiverat varför jag hamnade på den platsen. Jag har inte fått några krav på att jag ska skärpa mig och jag fick inget svar i går på mötet heller. Vad har jag gjort för fel? sa Åke Forslund till PT i mars 2018.

I slutet på oktober meddelade Sjukvårdspartiet att de värvar Åke Forslund samt hans hustru Siv Forslund som också hoppade av Liberalernas kommunlista i protest. Partibytet innebär att Åke Forslund tar plats som ledamot i barn- och utbildningsnämnden och samhällsbyggnadsnämnden och Siv Forslund i socialnämnden.

Trots förtroendekrisen efter medlemsmötet i mars så behöll Åke Forslund sina politiska uppdrag. Nu, efter partibytet, vägrar han att lämna sin plats i kommunstyrelsen som han har fram till årsskiftet. Detsamma gäller styrelseuppdragen i Piteå kommunföretag AB och Pite energi AB.

– Han anser att han ska sitta där mandatperioden ut. Vi tycker det är lite konstigt då han har skrivit på ett kontrakt där det står att om man lämnar Liberalerna ska man lämna sina uppdrag i styrelser och nämnder, säger Ulf Lindström, ordförande i Liberalerna i Piteå.

Ulf Lindström nämner som exempel att när Lage Hortlund gick från Moderaterna till Sverigedemokraterna så hoppade han av alla förtroendeuppdrag i styrelser och nämnder. Det enda han behöll var platsen i kommunfullmäktige.

– Det är en etisk riktlinje som vi och flera andra partier har, säger han.

På kommunstyrelsen i måndags var Åke Forslund dock inte där. Ersättaren Ulla Persson tog i stället hans stol och med som åskådare fanns även Ulf Lindström. Sjukvårdspartiets gruppledare Johnny Åström förklarade att Åke Forslund valt att åka hem efter sitt bolagsstyrelsemöte på förmiddagen. Situationen blev för jobbig helt enkelt.

Har Sjukvårdspartiet några synpunkter på att Åke Forslund inte vill avsäga sig sina uppdrag?

– Nej, det har vi definitivt inte. Det är upp till honom. Vi är glada över att vi har fått in två duktiga krafter i Sjukvårdspartiet.

Har du någon förståelse för att Åke Forslund inte vill hoppa av?

– Jo, jag har en viss förståelse för det då han inte blev riktigt schysst behandlad när det gäller nomineringarna inom Liberalerna i valet. Han blev mer eller mindre utkuppad.

PT har sökt Åke Forslund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!