Poliserna på plats i nya huset

Möbler, datorer, pärmar, beslagtaget gods, fordon och annan utrustning. Under två veckors tid har flyttlassen gått från huset mitt i stan till räddningstjänstens lokaler. I dag öppnar det nya polishuset.

Bland tyngder, hantlar och maskiner kan både poliser och brandmän hålla sig i fysisk trim.

Bland tyngder, hantlar och maskiner kan både poliser och brandmän hålla sig i fysisk trim.

Foto: Sanna Eriksson

PITEÅ2009-12-11 06:00
En helt ny våning har byggts på en del av det tidigare bussgaraget. Här huserar kriminalpolisen med sina kontor, runt en stor ljusgård där en samlingssal ska iordningställas. Här finns även tränings- och motionshallar, kök och fikarum, samt teknikernas laboratorium, förråd och arkiv.
Förhörsrum
Men det är polisens lokaler på bottenvåningen som allmänheten kommer att få se, ingenting annat. Oavsett om man är brottsmisstänkt, vill göra en polisanmälan eller beställa ett nytt pass.
- Jo, här har vi receptionen, dit de flesta besökare har ärende, berättar kriminalinspektör Lennart Hallberg.
- Men här finns också cellerna och fyra förhörsrum, som man får boka när någon ska höras. Ingen ska längre upp på krim-avdelningen, tillägger han.
Cellerna för tillnyktring och för anhållna är dock långt ifrån färdiga. Det blir de först i februari-mars. Fram till årsskiftet kommer gripna och omhändertagna att låsas in i de gamla cellerna i det numera ödsligt tomma polishuset i stan, efter nyår får de transporteras till Luleå tills de nya är helt klara.
35 ordningspoliser
I Piteå jobbar 35 ordningspoliser, åtta kriminalinspektörer plus en chef, samt lika många civilanställda. En av dem är Margareta Granström, en viktig kugge i polisarbetet i Piteå.
- Det är hon som tar emot allt utredningsmaterial, och ser till att det är helt korrekt innan det skickas vidare till åklagare, berättar Hallberg.
Fru Granström har hållit ordning på Pitepolisen sedan 1965, då gamla polishuset togs i bruk. Nu är hon på plats i det nya.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om