Företaget har tvärtom rivit upp delar av fastigheten för att kunna installera den distributionsanläggning för centralvärme som beställts, men sedan lämnat det på det viset och "försvunnit", skriver kvinnan i sin anmälan.
Beställningen gjordes i september 2012 och när tiden gick utan att arbetet färdigställdes har kvinnan försökt komma i kontakt med dels den montör som påbörjat arbetet, dels företagets ledning som hon skickat rekommenderade brev till utan att dessa över huvud taget hämtades ut.
Tre år senare
I sin anmälan till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, skriver kvinnan att hon förutom att hon vill ha sina pengar tillbaka, även vill få ritningar och andra dokument gällande fastigheten som företaget fått för att kunna utföra jobbet.
Nu, tre år senare och 282 956 kronor fattigare, står hon fortfarande utan den centralvärme hon beställde år 2012 och som hon utgick ifrån att hon skulle få installerad och vill nu ha ARN:s hjälp.