30 januari skickade Skatteverket ett omprövningsbeslut till Piteenergi. Bolaget krävs på energiskatt för förbrukning av egen el med 32 341 kronor, bolaget ska betala 94 359 kronor för att det debiterat flera Piteåföretag för låg energiskatt. Dessutom ska Piteenergi betala skattetillägg med 14 631 kronor.
Omprövningen görs efter att Skattverket granskat företagets deklaration och gjort revision för verksamhetsåret 2012.
Lägre energiskatt
När det gäller företagen har Piteenergi debiterat 0,5 öre energiskatt per kilowattimme där energibolaget tillämpat samma skattesats för hela verksamheten. Enligt Skatteverkets beslut ska det dock göras boskillnad i debiteringen. 0,5 öre energiskatt per kilowattimme får endast tillämpas i industriell/tillverkande verksamhet, för elkonsumtion i övrig verksamhet som administration, borde Piteenergi ha debiterat kunderna 19,2 öre per kilowattimme i energiskatt.
Den feldebiterade skatten påstås ha gynnat flera näringar, som verkstadsföretaget Fermeco, Nordtool, Prefabmästarna, Stenvalls Trä, SunPine, Släpvagnsmästarna i Övertorneå och Piteå-Tidningen. När det gäller det senaste företaget skriver Skatteverket. "Verksamheten är inte industriell. Ni borde ha debiterat PT energiskatt med 19,2 öre per kilowattimme".
Får tillbaka pengar
Till bilden hör att energibolaget får igen 52 134 kronor för leverans av el till Släp- och lastbilspåbyggnader i Övertorneå AB. Deras andel industriell produktion är så betydande att de i högre utsträckning borde ha debiteras med 0,5 öre per kilowattimme.
– Energiskatten på egen el handlar om att vi gjorde ett avdrag i deklarationen man inte får göra efter 2006, men där har vi kommit överens med Skatteverket om en jämkning för 2012 och 2013, kommenterar Piteenergis administrative chef Niclas Lundkvist.
– När det gäller företag informerar de oss om verksamheten där de lämnar en försäkran om det är industriell verksamhet eller inte. Det utgår vi från när vi debiterar, förklarar Niclas Lundkvist.
Han uppger att Piteenergi har fått sådana försäkringar, men när Skatteverket kontrollerade uppgifterna hos företagen visade det sig att de inte alltid stämde.
Så ni är lurade?
– Nej det kan man inte säga. En verksamhet i ett företag kan förändras under ett år där det kan vara svårt att dra gränsen när man ska ta ut 0,5 eller 19,2, säger Lundkvist, som uppger att de berörda företagen kommer att få betala den efterdebiterade energiskatten.