Pitebo fick två års fängelse

En 23-årig Pitebo har dömts till två års fängelse för ett flertal brott. Bland annat ska han ha stulit en bil och kört omkring med ägaren halvt hängandes utanför bilen.

PITEÅ2009-08-08 09:33
Det var den 10 juli som 23-åringen stal en bil som gick på tomgång på Storheden i Luleå. Bilens ägare stod några meter bort och pratade i telefon. När han upptäckte vad som försiggick sprang han dit, slet upp förardörren och lutade sig in i kupén för att stänga av tändningen. Det misslyckades och den påtagligt påverkade 23-åringen körde iväg med mannen halvvägs hängande ut ur bilen. Inför Luleå tingsrätt har mannen berättat hur färden gick runt runt och att han mot slutet höll fast sig i dörrtröskeln och släpades längs med bilen. Till slut tappade han greppet. Då ska 23-åringen ha vänt och kommit körande rakt mot honom. I sista sekund hann han slänga sig ur vägen.
I domen konstaterar tingsrätten att gärningen inneburit livsfara för bilägaren. Därför döms 23-åringen för grovt tillgrepp av fortskaffningsmedel och försök till grov misshandel. Han döms också för misshandel och ska betala nästan 34 700 kronor i skadestånd till bilägaren.
Samma dag, tidigt på morgonen, ska 23-åringen ha brutit sig in i en villa i Gammelstad. I huset låg två vuxna och fyra barn och sov. Frun i huset vaknade, gick ner på nedervåningen och fann att den blivit genomsökt och att papper låg utspridda på golv och bord. Personerna i huset hade också blivit bestulna på bland annat väskor, sockar, nycklar, en plånbok och godis. Inför rätten har 23-åringen uppgett att han inte minns händelsen eftersom han intagit en stor mängd tabletter. En stor del av stöldgodset hittades i samband med att han greps och 23-åringen har erkänt sig skyldig till brottet, som tingsrätten bedömer som grov stöld. Han åläggs att betala 6 500 kronor i ersättning till målsäganden.
Den 23-årige mannen döms också för att samma dag ha gjort inbrott i en lastbil i Gammelstad. Ur den stal han en bilstereo, en bildskärm och en receiver.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om