Piteåbo i 50-årsåldern anmäld försvunnen

En man i 50-årsåldern från Piteå är försvunnen. Polisens avdelning för grova brott är inkopplad i fallet. "Det är en person som lämnat Piteå med färdmedel", säger förundersökningsledaren Per-Olov Andersson.

En man i 50-årsåldern från PIteå är anmäld försvunnen och fallet utreds av polisens avdelning för grova brott.

En man i 50-årsåldern från PIteå är anmäld försvunnen och fallet utreds av polisens avdelning för grova brott.

Foto: Linus Elsinen

Piteå2024-09-03 10:29

Nyheten i korthet

  • En man i 50-årsåldern från Piteå har anmälts försvunnen. Fallet undersöks av polisens avdelning för grova brott i Luleå.
  • Polisen är förtegen om detaljerna, men bekräftar att mannen lämnade Piteå med ett fordon. De undersöker om mannen var ensam vid försvinnandet.
  • Missing People i Norrbotten har ännu inte informerats om försvinnandet. Polisen misstänker i nuläget inte något brott.

Enligt polisens dygnslista anmäldes mannen försvunnen strax efter klockan åtta på måndagsförmiddagen. Det är rutin att saknade personer hamnar på grova brotts bord och fallet landade på avdelningen i Luleå.

– Vi har en försvunnen Piteåbo som vi tittar på lite grann, det dök upp i går. Vi tittar på omständigheterna, säger Per-Olov Andersson.

Polisen är i nuläget förtegen, men bekräftar att det är en man i 50-årsåldern som saknas.

undefined
Förundersökningsledaren Per-Olov Andersson säger att mannen lämnat Piteå med ett fordon och polisen misstänker inget brott. (Arkivbild)

– Just nu kollar vi upp saker runt omkring, jag har inte så mycket uppgifter att lämna. Vi får väl återkomma om det är något vi behöver hjälp med, att få ut någonting lite bredare, säger Andersson.

När sågs mannen senast?

– Jag kan inte säga så mycket runt omkring det. Det är det vi ska försöka få reda på lite ytterligare under dagen. Det här är en person som lämnat Piteå med färdmedel. Det är ungefär det jag kan säga just nu, sedan beror det på vad vi får fram under dagen om vi kan släppa något mer sedan vi pratat med anhöriga, säger förundersökningsledaren.

Polisen misstänker inget brott och undersöker om mannen var ensam i samband med försvinnandet.

– Han färdades i ett fordon, en bil och det är där vi behöver få lite mer uppgifter. Fallet ligger på en handläggare som håller på att ta kontakt och titta på ärendet lite mer. Sedan får vi se var vi landar med den information vi kan få – vad som har hänt och vad vi kan släppa ut och vad som är viktigt att vi får ut för att få lite hjälp, säger Per-Olov Andersson.

Kommer ni att kontakta Missing people?

– Missing people blir kontaktade av anhöriga och sedan brukar vi hjälpa till med saker och ting. Är det någonting brukar Missing people oftast kontakta oss om vi inte hinner kontakta dem. Sedan gör vi något gemensamt, men vi är inte där riktigt ännu. Det är det jag kan säga just nu utan att klampa in på anhöriga.

undefined
Birgitta Mellberg, verksamhetsledare på Missing people, säger att organisationen inte fått fallet ännu. "Är det akut och en aktiv sökinsats får vi reda på det väldigt snabbt, men det har nog inte hunnit gå den vägen"

Birgitta Mellberg, verksamhetsledare för Missing people i Norrbotten, har inte hört talas om försvinnandet ännu.

– Det är ingenting vi fått någon information om. Vi har kontakt med polisen till och från, men det här är ingenting jag känner till. Är det akut och en aktiv sökinsats får vi reda på det väldigt snabbt, men det har nog inte hunnit gå den vägen, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!