Stena line, Green cargo och Logent har ingått ett samarbete som gör att företag i de 15 städer som ingår enkelt kan transportera gods i obruten logistikkedja till sina slutdestinationer i första hand Gdynia, Polen. Piteå är en av 14 städer i Sverige som ingår i satsningen. I Norge ingår även Oslo.
Intermodal innebär att transport av gods kan ske i container eller trailer med flera trafikslag men med en obruten fraktenhet.
Miljövänligare
Satsningen sägs leda till en kostnadseffektivare och miljövänligare logistiklösning för de lokala företagen och som också tros leda till ökade godsvolymer och marknadsandelar.
Tanken är att godset inte ska behöva fraktas så långt med lastbil.
– Satsningen ger möjlighet att komma så nära en intermodal ort som möjligt. I det här fallet innebär det att inte behöva köra med lastbil alltför långt, utan att ha så kort distans som möjligt till en intermodal terminal för att kunna släppa av sin container eller trailer och få den fraktat med järnväg i stället för med lastbil, säger Christer Kjellberg, huvudprojektledare.
Förenklar
Hamnen i Karlskrona blir knutpunkt för transporterna till och från Sverige.
Affärsmodellen förenklar upphandlingen, förklarar Christer Kjellberg.
– Fördelen är att det är enkelt för kunden att köpa, boka och få faktura i ett svep av samma leverantör, säger han.
Satsningen invigs i Karlskrona den 31 mars.