Pite havsbad anordnar ett evenemang för 250 personer

Många verksamheter väljer att inte genomföra större evenemang för att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer kring hur smittspridningen kan minskas. Till helgen anordnar Pite havsbad ett evenemang för 250 personer.

"Nöjen är otroligt viktiga för vår verksamhet", säger Kristofer Lundström, vd Pitehavsbad Group.

"Nöjen är otroligt viktiga för vår verksamhet", säger Kristofer Lundström, vd Pitehavsbad Group.

Foto: Frida Enberg

Piteå2020-07-27 21:30

Det har varit en utmanande tid för Havsbadet då de flesta evenemangen inte har blivit av i och med coronapandemin. Till helgen startar de nu igång deras underhållningsverksamhet med uppträdanden av Joe Labero på fredag och Danny Saucedo på lördag. Kristofer Lundström, vd Pitehavsbad Group, ser positivt på helgens evenemang.

undefined
"Nöjen är otroligt viktiga för vår verksamhet", säger Kristofer Lundström, vd Pitehavsbad Group.

– Underhållning är en stor del av verksamheten, vilket gör att det är viktigt att alla tillställningar inte stannar upp längre än nödvändigt. Det är däremot lika viktigt att rådande restriktioner följs i största möjliga mån då människors hälsa är viktigast av allt, säger han och fortsätter:

– Det är först nu det har varit möjligt och känts okej att börja arrangera evenemang igen. Detta beror på att det är nyligen artisterna har getts möjlighet att åka runt och framträda och att det inte har varit möjligt tidigare i och med smittorisken. Nu provar vi igen och hoppas på det bästa. 

Fredagens framträdande kommer äga rum i deras skybar där de har satt gränsen på 49 besökare. Lördagens konsert kommer vara i lokalen casinot, där de välkomnar 250 besökare. Kristofer Lundström menar att båda evenemangen är smittskyddsanpassade.

– Framträdandet på skybar är en intim middag med underhållning för sittande publik bestående av under 50 personer, vilket i sig gör att det känns genomförbart. Mat och dryck kommer att serveras till borden som är placerade en bit ifrån varandra.

– Gällande lördagens framträdande där 250 personer är välkomna gäller samma sak. Lokalen rymmer upp till 900 personer och genom att begränsa antalet besökare i den stora lokalen anpassar vi tillställningen så att människor fortfarande kan hålla avstånd från varandra. Sedan så får man ha i åtanke att restriktionerna ändras med tiden. 

Enligt miljöinspektören Emma Kinnunen godkänner kommunens miljöinspektion dessa evenemang då båda framträdandena sker för sittande publik med servering. 

– Underhållningen kommer ske under middagen, vilket innebär att det inte kommer bli någon trängsel i lokalen. De har begränsat antal besökare och borden kommer vara placerade en bit ifrån varandra. I och med detta ska det förhoppningsvis inte bli någon trängsel i form av publik vid scenen, säger hon.

– Det förutsätter såklart att alla visar hänsyn och håller avstånd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!