Oviss framtid för dans och bild på gymnasiet

Risken finns att elever i Piteå inte kommer kunna söka till det estetiska programmet med inriktningarna dans och bild nästa höst på grund av besparingskrav.

"Om sparbetinget står kvar så är förvaltningens förslag att dans- och bildprogrammet inte tar in några nya elever nästa höst", säger Britta Dahlén.

"Om sparbetinget står kvar så är förvaltningens förslag att dans- och bildprogrammet inte tar in några nya elever nästa höst", säger Britta Dahlén.

Foto: Maria Johansson

Piteå2020-08-26 18:00

Den första juni tog kommunfullmäktige beslut om ett sparbeting, där ett krav ställdes på en effektivisering i förvaltningarna på 15 miljoner kron– or, varav barn- och utbildningsnämnden skulle spara sex miljoner kronor.

– Vi fick ett uppdrag att göra en bedömning av konsekvenserna för vår del och min bedömning är att gymnasieskolan inte klarar av att skära ner mer i verksamheten. Det har vi redan gjort, säger gymnasiechefen Britta Dahlén.

– Vid en eventuell besparing behöver vi skära ner bland de utbildningar som inte är ekonomiskt effektiva, i det här fallet dans och bild. Det har varit ett svajigt söktryck.

Dansprogrammet hade nollintag förra hösten och årets etta består av nio elever. Bildprogrammet har inga nya elever i höst. Detta på grund av för få sökande.

– Om sparbetinget står kvar så är förvaltningens förslag att dans- och bildprogrammet inte tar in några nya elever nästa höst, säger Britta Dahlén.

Hon menar att dans, bild och annan kulturverksamhet är viktig på många sätt.

– Det är en stor sorg i mitt hjärta. Kultur betyder mycket ur ett personligt perspektiv, men också för samhället. Mer än vi kanske tror. Men mitt uppdrag är att bedöma hur vi bedriver effektiva utbildningar utifrån de skattemedel vi har. Vi har inte råd att ha kvar samma utbud av utbildningar med begränsade resurser, säger hon.

En omprövning av sparbetinget kommer ske på budgetberedningen i oktober.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!