Ökad bredbandsbelastning under pandemin

Coronapandemin har medfört en stor ökning i bredbandstrafiken i Piteå. Pite energi öppnar nu för att bygga ut kapaciteten i nätet.

Bredbandstrafiken i Piteå har ökat kraftigt i samband med coronapandemin.

Bredbandstrafiken i Piteå har ökat kraftigt i samband med coronapandemin.

Foto: Kenny Johansson

Piteå2021-01-03 14:00

Pandemin har medfört att fler jobbar hemifrån och att skolundervisning sker på distans med digitala medel. Ett resultat av detta är en ökad belastning på bredbandsnätet. I ett styrelseprotokoll från 10 december skriver Pite energi att trafiken ökat med 50 procent dagtid och 39 procent under kvällarna.

– Betydligt fler människor är hemma just nu, vilket gör att det streamas mer och folk jobbar mer över internet under dagtid. Videomöten via Microsoft Teams och Zoom körs otroligt mycket mer jämfört med tidigare. Vi analyserar inte trafiken som sådan, men vi kan nog sluta oss till att trafikökningen kan kopplas till pandemin, säger Johan Nilsson, bredbandschef på Pite energi.

– Speciellt sedan gymnasiestudenterna började studera hemifrån ser vi en tydlig ökning av trafiken i nätet, fortsätter han.

Störst trafikökning kan ses under hösten, vilket Johan Nilsson kopplar till att hårdare smittskyddsrestriktioner införts i Norrbotten. Än så länge finns ingen kapacitetsbrist i Piteås nät, men Johan Nilsson berättar att Pite energi jobbar för att ta höjd för fortsatt ökad bredbandstrafik.

– Vi har en plan för hur vi ska jobba för att ligga före i utvecklingen och vara proaktiva så att vi inte får kapacitetsbrister i nätet. Målet är att investera och bygga nätet så att vi klarar av en högre kapacitet, men också minska risker för större avbrott, exempelvis genom avgrävda kablar och liknande, säger han.

– Det handlar om 2-3 miljoner kronor i investeringar för att höja upp kapaciteten rejält i vårt kärnnät.

Johan Nilsson säger att det i dagsläget inte finns några utsatta områden där kapaciteten brister. Bredbandsnätet har kontinuerligt förbättrats för att klara en högre kapacitet och under 2020 har ett flertal områden uppgraderats.

– Vi har gjort uppgraderingar bland annat i Bergsviken, Rosvik och Norrfjärden, vilket egentligen innebär förbättringar i hela Alterdalsområdet. Vi kommer att fortsätta med dessa uppgraderingar under året som kommer.

– Det är kul att vårt nät använts och att det fungerar. Därför måste vi också vara på tårna så att vi inte hamnar i lägen där det blir problem i uppkopplingen, vilket skulle drabba videosamtal och annat. Vi måste hela tiden ligga steget före i utvecklingen. Vi jobbar också vidare med att söka bidrag för att bygga ut nätet i glesbygden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!