I samband med att höstterminen startade infördes ett nytt p-system vid Strömbackaskolan. Det är till för elever och besökare till skolan som kör bil eller a-traktorer. Mopeder har andra parkeringsytor och berörs inte av förändringen.
Det nya systemet fungerar så att eleven/besökaren registrerar sin parkering på en terminal som finns i skolan. Vid registreringen finns tre tidsalternativ att välja mellan – 2, 4 eller 8 timmmar, registreringen kan endast göras för innevarande dag och måste göras på plats. Registreringen är inte möjligt att göra i app. Fordonets registreringsnummer och personens mejladress knappas in samt hur länge man avser att parkera. Parkeringen är kostnadsfri.
Gymnasiechefen Britta Dahlén hoppas att det nya systemet ska frigöra p-platser genom att obehöriga som ställer sig på skolans parkeringar ska sluta upp med det.
– Det kan vara personer som ska besöka lägenheter intill skolan eller sjukhuset som ställer sig på skolans platser och dessa hoppas vi få bort. Vi har ju ett begränsat antal platser och behöver dessa till vår egen verksamhet, säger hon.
Antalet ungdomar på skolan som har egna fordon har ökat enormt mycket de senaste åren och antalet platser är begränsade. Möjligheten att skapa fler p-platser har utretts men det har visat sig bli för dyrt.
– Det kostar 25 000 kronor att skapa en plats och dessutom har ledningarna till motorvärmarstolparna inte kapacitet till mer, säger Britta Dahlén.
Hur har mottagandet av nya systemet varit?
– Många elever tycker det är smidigt att slippa p-skivan som gällt i fyra timmar och som man "ställt om" trots att man inte får det egentligen. Sedan har det blivit en del köbildning vid registreringen som man inte vill ha så vi har bestämt att skaffa ytterligare en terminal.
Har det blivit någon skillnad på parkeringssituationen?
– Det har varit ett antal elever som fått p-böter för att de ställt sig på förhyrda platser. Men vi tror att sådant ska försvinna när man väl vant sig med det nya. Sedan är tanken att vi ska utvärdera systemet om någon månad när vi fått in fler synpunkter, säger Britta Dahlén.
Förändringen gäller på de parkeringsplatser som är avsedda för besökare, mellan hus Atle och parkeringsgaraget samt uppe på parkeringsgaraget.