Ny godisbutik med lekfullt tema

Den 25 augusti öppnar nya godisbutiken Go Banana på Backen i Mekonomen bilverkstads tidigare lokaler.

Ägaren Andreas Baudin är förväntansfull trots utmanande tider i och med corona. "Jag gillar utmaningar och efter starten kan allt bara bli bättre", säger han.

Ägaren Andreas Baudin är förväntansfull trots utmanande tider i och med corona. "Jag gillar utmaningar och efter starten kan allt bara bli bättre", säger han.

Foto: Ebba Andersson

Piteå2020-08-04 16:02

Ägaren Andreas Baudin fick idén till att starta godisbutiken för fyra år sedan och efter en lång tids letande efter en passande lokal är nu det mesta klart inför öppningen.

undefined
Ägaren Andreas Baudin är förväntansfull trots utmanande tider i och med corona. "Jag gillar utmaningar och efter starten kan allt bara bli bättre", säger han.

– Min tanke var att det någon gång hade varit roligt att starta en godisbutik. När den här lokalen blev ledig tänkte jag att nu kör vi.

– Processen från en skitig bilverkstad till en godisbutik har gått snabbt. För tolv veckor sedan startade renoveringen och nu är det mesta klart.

undefined
Lokalen har totalrenoverats och nu är det mesta klart.

Andreas Baudin är förväntansfull och tror att deras koncept kommer uppskattas av kunderna.

– Butiken kommer ha ett brett sortiment av godis och snacks, med ett lägre pris än övriga konkurrenter. Prisbilden är något som Piteå inte har sett tidigare. 

– Temat kommer vara lekfullt och roligt samtidigt som det finns något för alla åldrar. 

undefined
Bygget startade för tolv veckor sedan i lokalen som tidigare har varit en bilverkstad. "Det har gått otroligt fort", säger Andreas Baudin.

Andreas Baudins berättar om sin önskan om en storslagen start.

– Vi är redo för starten, men den blir inte riktigt som hade önskat, tyvärr. Min tanke var att vi bland annat skulle ha en hoppborg, ponnyridning och ansiktsmålning. 

undefined
Lösviktshyllorna kommer fyllas med närmare 250 godissorter.

Stor vikt har lagts vid att smittskyddsanpassa lokalen så mycket som möjligt 

– Vi har tänkt igenom väldigt mycket. Det kommer finnas dekaler som uppmanar till avståndstagande, handsprit, och plasthandskar. Skoporna till lösviktsgodiset kommer diskas regelbundet, säger Andreas Baudin.

– Jag gillar utmaningar och min tanke är att när får vi igång allt nu så kan det ju inte bli annat än bättre med tiden. Det känns otroligt spännande att vi äntligen kör igång. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!