Det företag som började som bensinstation och senare taxirörelse i Öjebyn i mitten av 1960-talet har växt till Piteås största bussföretag med 40 anställda.
1996 såldes sista taxin. Då blev Nordbergs ett renodlat bussbolag.
2012/2013 omsatte bolaget 25,6 miljoner kronor med 1,9 miljoner kronor i positivt resultat och verksamheten växer.
– 2012 och 2013 tog vi hem en upphandling som handlade om linjer till Luleå och Älvsbyn samt den lokala trafiken i Piteå. Avtalet gäller åtta år, säger Niklas Hedkvist.
Han berättar att bolaget då köpte in sju bussar för cirka 18 miljoner kronor. Idag består den moderna fordonsparken av 21 bussar, varav fyra garageras i Roknäs.
Byggde större
Under åren har bussbolaget fått allt fler uppdrag inom både linje och beställningstrafik och det gjorde att ledningen beslöt bygga ut anläggningen vid Annelund där Nordbergs har tolv bussplatser.
– Från början projekterade vi fyra–sex nya platser där vi ville köpa intilliggande mark och bygga ut det nuvarande garaget. Piteå kommun sade dock nej till det så då beslöt vi bygga ett större garage som ryms inom den detaljplan som gäller för området, förklarar vd:n.
Just nu pågår de sista asfaltarbetena vid den byggnad som rymmer elva bussar, garage, förråd och kontor.
– Planerna nu är att hyra ut det nya kontoret och fem garageplatser, säger Niklas Hedkvist.
Investeringen ligger kring 8,5 miljoner kronor.
– Vi har finansierat 40 procent ur egen kassa, resten är lån.
Vill testa rapsolja
Nordbergs är också delägare i lokaltrafiken Citybuss i Piteå och i lokaltrafiken i Boden. Nyligen tog Nordbergs hem en upphandling hos Piteå kommun där Citybuss ska köra lokaltrafik även från 2015 och de kommande fyra åren. Piteå kommun betalar 13 miljoner kronor per år för körningarna, plus att Citybuss får 50 procent av biljettintäkterna.
Vd:n uppger att Citybuss inom kort börjar köra en av bussarna på rapsolja. Också åkaren Roger Åström kommer att börja använda rapsolja i år. Han har investerat i nio "rapsoljefordon". Citybuss inleder sitt försök i sommar med en buss.
– Vi försöker tänka miljövänligt. Vi kör med biogas i Boden med gott resultat. Nu vill vi testa rapsoljan och faller det väl ut kan det bränslet på sikt komma att omfatta hela fordonsparken, säger Niklas Hedkvist.