Lurade till sig mobilteknik för 57 900

En ung man, bekant med en småföretagare, har enligt åklagare utnyttjat det för att lura till sig modern teknik för 57 978 kronor. Han har i den andres namn beställt iphones och ipads, fått dem levererade till sig men låtit fakturan gå till företaget.

PITEÅ2014-03-31 16:25

Beställningarna gjordes via telefon i slutet av januari. Den unge mannen, som är i 20-årsåldern, fick på detta vis en mobiltelefon Samsung S-4, sex iphones och två ipads levererade till sig men lät fakturan gå till företaget. Där reagerade man givetvis då fakturorna kom och ingen beställning av mobiltelefoner hade gjorts.

Enligt uppgift beställde hann först S 4:an och, då det gick bra, återkom han och beställde resterande.

Polis-attack

Totalt uppges tekniken vara värd 57 978 kronor, varor som telefonleverantören nu givetvis vill ha ersättning för, eftersom telefonerna är försvunna.

Vad som hänt med dem och huruvida den åtalade tar på sig ansvaret för bedrägerierna är oklart, men torde väl klarläggas i den kommande rättegången då han även ställs till svars för rattfylleri, olovlig körning och narkotikabrott, samt skadegörelse och våld mot tjänsteman då han attackerat inte bara de poliser som omhändertog honom vid tillfället utan också gett sig på polisbilen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om