Lugn start på fiskesommaren

Piteå2006-07-13 00:00
Snacka om mjukstart när det gäller fisket. Jag har knappt viftat med flugspöt någonting i sommar, vilket till stor del beror på en tre veckors lång semester i södra Sverige - utan fiskeutrustningen med i bagaget - ett misstag jag aldrig mer ska göra om. Sen spelar självklart värmen in. Det är varken roligt eller speciellt effektivt att fiska i högsommarvärmen. Fisken är trög i det varma vattnet och det här med att klä av sig och njuta av solen i samband med fisketuren brukar effektivt saboteras av mygg och broms som har en förkärlek till nakna människokroppar.



Nej, jag föredrar gråmulet och lite regn. Då trivs jag som fisken i vattnet. Och det handlar inte enbart om att det då oftast råder behagliga temperaturförhållanden, lika viktigt är ljuset. I mulet väder blir konturerna tydliga vilket gör att flugan syns bättre och därmed gör fisket effektivare. Man slipper också solens speglingar i vattnet och solattackerna mot ögonen som är mycket störande. Och kanske det viktigaste av allt: det går att bedriva ett mer diskret fiske i mulet väder, något som kan vara avgörande för att få stor fisk att hugga. De fyra meter långa skuggorna av din kropp som i solskenet sveper fram över vattenytan som ett spöke och skrämmer all fisk bleknar bort och du kan precis som indianen, försiktigt smyga dig fram till bytet, lägga ut flugan och vänta på hugget …



För att återgå till mitt fiske i sommar, så är jag trots få timmar vid vattnet mycket nöjd med hur säsongen startat. Vanligtvis brukar det inte gå att komma i kontakt med de stora öringarna förrän i slutet av juli. Men redan under Arjeplogsströmmarnas premiärnatt var jag i kontakt med en öring på att par kilo, som dock lossnade från kroken. Fick sen ett par fina fiskar kring kilot, vilket kändes bra.



Ett par veckor senare var jag återigen i stugan. Då kombinerade jag och Punkfarfar fisket med en mycket fysiskt krävande trädfällning. Även den helgen högg en storöring och denna gång en riktigt stor. Uppskattningsvis på mellan fyra och fem kilo. Men även denna gång lossnade kroken snöpligt ur fiskens mun.

Bägge fiskarna högg i en ström där jag tidigare tappat ett par stora fiskar, vilket delvis beror på den speciella fisketeknik som krävs där och som gör att mothugget inte sitter ordentligt. Men jag lider inte. Det är härligt med utmaningar och i sommar ska jag göra allt för att lösa problemet och få upp en stor öring även ur detta parti av strömmen.



En av kiloöringarna åkte in i ugnen och till den åt vi potatis och en mycket god sås vars recept jag fann på nätet. Testa och njut:

Ingredienser: 2 dl grädde eller mellangrädde, 2 msk messmör, salt, peppar, dill och gräslök.

Så här gör du: Blanda grädde och messmör i pannan du stekt fisken i (skölj inte pannan efter stekning). Salta och peppra efter smak. Låt koka upp. Tillsätt dill och gräslök i slutfasen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om