- Som det är nu är det för snålt om tid helt enkel t, taxin ska hämta ett annat barn först i Norrfjärden (Harrbäcken) klockan 08.00 och sedan hinna köra till Annelund på bara 13 minuter, händer minsta lilla grej efter vägen, att man exempelvis hamnar bakom en långtradare är det kört direkt. Nu får vi tidigarelägga hela resan, vid 08.05 ska taxin vara på Annelund så att den hinner vara före klockan 08.30 i Hortlax säger Annika Johansson, Pite Taxi till PT.
Anders Lundgren, vd för Pite Taxi beklagar även händelsen med ryggsäcken som fastnade i bilen.
Är chaufförerna för stressade?
- Alltså, jag har jobbat tre år på Pite Taxi och under mina år har det aldrig hänt något liknande, det är väldigt olyckligt och jag har pratat med mamman vid flera tillfällen efteråt.
- Sedan finns det barn som säger att "dom inte behöver ha någon kudde" och att "dom inte behöver ha det hemma heller", det är svårt att tvinga något barn att ha bilkudde, men normen säger att alla barn under 1,30 ska ha det.