Landstinget varslar 100 anställda

Landstinget varslar 100 medarbetare om uppsägning. Alla fem sjukhusorter i länet drabbas och även primärvårdens vårdcentraler berörs. Personalchefen Ingrid Stridfeldt utesluter inte fler varsel i framtiden.

PITEÅ2009-01-21 06:00
Landstingets kärva ekonomi är känd sedan länge. Prognosen för 2008 pekar mot ett underskott på drygt 250 miljoner kronor. Ledningens skattehöjning, som började gälla 1 januari, räcker inte för att få ekonomin i schack och nu tar man till uppsägningar.
- Vi tror att 100 personer måste gå. De fackliga organisationerna har informerats och vi ska träffa dem igen under veckan. Uppsägningarna kommer att ske under vintern så fort förhandlingen om turordning är färdig, berättar Ingrid Stridfeldt, landstingets personalchef.
Samtliga sjukhus
Personalgrupperna som berörs av varslet är sjuksköterskor, undersköterskor, barnsköterskor, arbetsterapeuter, sjukgymnaster, läkarsekreterare och administratörer.
Det är oklart i vilken omfattning de fem sjukhusorterna i länet - Piteå, Sunderbyn, Kalix, Gällivare och Kiruna - drabbas. Uppsägningar kommer dock att ske på samtliga sjukhus och även på många vårdcentraler.
Enligt landstingets högsta chef, landstingsdirektör Elisabeth Holmgren, ska varsel och uppsägningar inte gå ut över vårdtagarna.
- De åtgärder vi nu vidtar ska ske utan att vårdresultaten för patienterna påverkas. Däremot kan det innebära förändringar i servicegraden, säger hon.
Arbetsbrist
Förhandlingar om planerade verksamhetsförändringar mellan landstinget och de fackliga organisationerna pågår. Först när detta är klart inleds samtal om arbetsbrist och turordning.
- Nu ser vi över hur mycket personal som behövs och vilken bemanning vi ska ha. Det ser lite olika ut på de fem orterna, säger Ingrid Stridfeldt.
Kan det bli aktuellt med fler varsel?
- Jag kan inte utesluta att fler kommer att varslas i framtiden.
FAKTA Landstingets personal
Norrbottens läns landsting hade 7 367 tillsvidareanställda och vikarier i december 2008. Under förra året ökade de tillsvidareanställda med cirka 200 personer.
Piteå älvdals sjukhus har omkring 800 anställda och 118 vårdplatser varav 16 finns på den psykiatriska vårdenheten.
De som berörs av det nu lagda varslet är sjuksköterskor, undersköterskor, barnsköterskor, arbetsterapeuter, sjukgymnaster, läkarsekreterare och administratörer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om