Kliande utslag oroar badande

Kliande prickar på kroppen efter bad i bland annat Hamnviken i Öjebyn besvärar och oroar. "Det är ofarliga fågelparasiter" säger Ulf Isaksson, miljöinspektör.

Främst är det barn som drabbas av parasiten eftersom de finns mest på grunt vatten.

Främst är det barn som drabbas av parasiten eftersom de finns mest på grunt vatten.

Foto: Kenny Johansson

PITEÅ2019-08-05 15:16

Flera som badat vid badplatsen i Hamnviken, Öjebyn, har fått lida efteråt. Kliande utslag som påminner av myggbett orsakar besvär och oro över vad det kan vara.

Så kallad badklåda förekommer oftare efter bad i insjöar än i havet.

– När badtemperaturen blir högre så kan så kallade cerkarier av misstag ge sig på människor. Det är en fågelparasit, säger Ulf Isaksson.

Parasiten är ofarlig men kan orsaka en del besvär. Cerkarierna är små, inte synliga för blotta ögat, och simmar fritt i ytvattnet. De kan "av misstag" angripa en badande människa i stället för en fågel och tränga in någon millimeter i huden där de sedan dör relativt snabbt. Eftersom de finns mest på grunt vatten är det fler barn än vuxna som drabbas.

– Där det finns sjöfågel kan cerkarierna finnas, säger Ulf Isaksson som ger rådet att duscha efter bad.

Någon anledning att söka läkare finns inte. Men, enligt 1177 ska man söka vård om reaktionen blir kraftig med feber.

Klådan kan lindras med receptfri kortisonkräm eller kylbalsam som finns på apotek.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!