Magdalena Engberg är Pitebon som på eget initiativ började tillverka mössor i färgglada mönster till förmån för barnen på Mums Care Home i Senya Beraku, Ghana. Lovelife Sweden är en ideell organisation som arbetar för att förbättra livsvillkoren för barnen på Mums Care Childrens Home. Målet är att göra barnhemmet självförsörjande genom att investera i olika projekt såsom exempelvis hönsproduktion och odlingar.
21 000 kronor
Det dröjde inte länge förrän Magdalenas dotter Vilma Engberg, tillsammans med bästa kompisen Kajsa Svedberg själva blev initiativtagare i organisationen. Genom att tillverka och sälja bokmärken i Ghanas färger går alla pengar som tjejerna får in från försäljningen till barnen på Mums Care Childrens Home.
Nu i veckan fördes 21 000 kronor som tjejerna tillsammans med Magdalena Engberg samlat in via bokmärken och mössor över till Lovelife Sweden så bygget av en ny avdelning för spädbarn kan byggas.
– Det blir en present till barnen, säger Vilma Engberg.
Julklappar
I början sålde tjejerna till sina mor- och farföräldrar. Efter tid växte försäljningen och nu sker beställningarna främst via det sociala mediet Facebook och på Lovelife Swedens hemsida.
Barnhemmet nere i Ghana har hört av sig och har uttryckligen bett om att få egna bokmärken som tjejerna gjort.
– Tanken är att det ska bli till julklappar, säger Vilma Engberg.
Skulle ni kunna tänka er att besöka barnhemmet i Ghana som ni hjälpt någon gång i framtiden?
– Ja, säger de båda i kör.
– Men då måste vi kunna prata deras språk först, säger Kajsa Svedberg.