Inget brott behålla falsk krona

Polisen i Piteå har fortfarande inte fått in något falskt mynt. För den som hittat en av de falska kronorna är det dock inget brott att behålla den, bara man inte försöker handla med den eller sprida den.

Foto: Jens Ökvist

PITEÅ2012-06-20 06:00

Piteå-Tidningen berättade i går att Pitepolisen inte har inlett någon förundersökning om de omskrivna falska enkronorna. Anledningen är att polisen inte har någon enkrona att utreda. Ingen har lämnat in något falskt mynt till polisen.

- Vi har inget att gå på, vi kan ju inte skriva en anmälan utifrån tidningsartiklar, säger Anna-Karin Bengtsson, förundersökningsledare.

De personer som hittat de falska mynten uppmanas överlämna dem till polisen. Om man beslutar sig för att behålla dem begår man emellertid inget brott så länge man inte försöker sprida mynten eller att handla med dem.

Att spara ett sådant mynt hemma i smyckeskrinet är alltså inte brottsligt?
- Nej, det kan jag inte se är något brott, säger Bengtsson.

Ann-Marie, en av de kvinnor i Piteå som hittat en falsk enkrona, har blivit uppringd av polisen angående myntet.

- De ringde och jag sa att de gärna får titta på den men jag vill inte ge bort den, den är faktiskt en raritet, säger hon.

Polisen kan, enligt Anna-Karin Bengtsson, besluta att beslagta men det är inte aktuellt i det här fallet.

- Vi måste ju se till proportionerna. Vi gör ingen husrannsakan för en enkrona, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!