Ingen åtgärdsplan för stenar i farleden

Bondö marina får ingen information om vad som ska hända med de tre stora stenar som ligger i farleden. Ordförande Ulf Westerberg har tryckt på flera gånger, utan att få svar. "Vi tycker det är tråkigt att det är så dålig återkoppling", säger han.

Som ett första steg för att förhindra grundkänningar har Piteå kommun lagt ut bojar i farleden. Enligt hamnföreningen hade det varit bättre om de varit röda och gröna.

Som ett första steg för att förhindra grundkänningar har Piteå kommun lagt ut bojar i farleden. Enligt hamnföreningen hade det varit bättre om de varit röda och gröna.

Foto: Joel Gustafsson

Piteå2021-07-16 11:41

Efter att segelbåtar fått grundstötningar i farleden norr om Bondökanalen skickade kommunen ned dykare som scannade av botten. Tre stora stenar upptäcktes och som en kortsiktig lösning märktes de ut med bojar. Farleden är nu ungefär fyra meter bred.

– Det är smalt, men det går att ta sig förbi, säger Ulf Westerberg, ordförande i Bondö marina hamnförening.

Samtidigt efterfrågar han en långsiktig lösning.

– Något måste göras. Det går inte ha tre jättestora stenar mitt i farleden. Jag har precis fått en indikation på att någon har haft påkänning på ett annat ställe än där de har markerat. Men jag har inte pratat med personen än, säger Ulf Westerberg.

Det är snart en månad sedan stenarna märktes ut och hamnföreningen har inte fått någon återkoppling.

– Jag efterlyser information från kommunen, men de svarar inte på våra förfrågningar. Jag vet inte om det beror på att det är semestertider, men för oss är det mitt i säsongen. Vi tycker det är tråkigt att det är så dålig återkoppling.

Ulf Westerberg vet inte mer än han läst i tidningen.

– Vi skulle gärna vilja se hela undersökningen, men vi har inte fått det. Vi vet inte ens vad de har sett.

Förstår gästande båtar hur de ska köra?

– Har de inte fått informationen är det inte lätt. Bojarna är inte gröna och röda så man förstår vilken sida man ska köra på. Det hade naturligtvis underlättat om de hade varit samma färg som farledsprickar. Nu är det bara en massa bojar mitt i farleden.

Enligt Jenny Axelsson, fritidschef på Piteå kommun, kommer det inte bli några fler åtgärder under sommaren.

– Det är semestertider nu och det är svårt att få ihop något.

Vi har fått uppgifter om att det enklaste vore att spränga stenarna. Vad överväger ni?

– Vi tittar inte på något just nu. Vi har gjort åtgärder för att klara sommaren, sedan tar vi ställning i höst hur vi ska göra. 

Den bristfälliga återkopplingen förklarar Jenny Axelsson delvis med att det är semestertider.

– Det kan vara så att vi inte har återkopplat ordentligt till föreningen än. Planen är att ta tag i det här efter semestrarna och självklart blir det en dialog med föreningen. De är en viktig part.

Hamnföreningen har fått information om fler grundkänningar. Är det något ni känner till?

– Jag kan inte svara på om det skett någon fler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!