Inga lösa hundar i skog och mark

Från och med på lördag får inga lösa hundar springa i marker där det finns vilt. De vilda djurens föryngringsperiod börjar nu och Jägareförbundet uppmanar alla hundägare att respektera bestämmelsen.

Piteå2008-02-28 00:00
PITEÅ (PT)H

Enligt lagen om tillsyn över hundar och katter ska hundar, under perioden 1 mars till 20 augusti, hindras från att springa lösa i marker där det finns vilt.

Detta då de vilda djurens föryngringsperiod börjar nu. Överträdelser kan innebära böter för hundägaren.

Det finns dock vissa undandtag. Jakthund som förföljer vilt vid rävjakt samt hund som medföljer vid jakt av ripa ovan odlingsgränsen får användas till den 15 mars.Vid lojakt gäller undantaget till den 30 mars.

Jaktträning med stående fågelhund får i vissa län, däribland Norrbotten, utföras fram till den 30 april förutsatt att man har jakträttshavarens medgivande.

Jägareförbundet uppmanar nu hundägare att hålla sina hundar kopplade med hänsyn till viltet.

Den som påträffar en lös hund i skog och mark ska ringa polisen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om