Inga långtidsarbetslösa i Haparanda

I fjol var 115 ungdomar anmälda arbetslösa i Haparanda. I år samma tid har antalet halverats till 56. Det finns inte en enda långtidsarbetslös i kommunen.

Piteå2006-09-08 00:00
Ikea-effekten har blivit ett lyft och kommunchefen Christina Lugnet är lyrisk över den byggrusch som sätter fart på hela regionen.

Siffrorna visar arbetssökande ungdomar mellan 18 och 24 år. Bland kvinnor i den åldern är statistiken ännu mer glädjande då antalet sjunkit till en tredjedel.

- Så här bra har det aldrig gått för Haparanda, det kommer nya projekt hela tiden och alla som har rätt utbildning får jobb. Ikano-huset ett stort affärscentrum med 10-12 butiker och en yta på 11 000 kvadratmeter, OK bygger nytt, resebyråer, advokatbyråer, Rusta, listan kan göras hur lång som helst, säger kommunchefen. Även gamla etablerade affärer i Haparanda passar på att bygga ut.

Staden räknar med en shoppingturism på 2 miljoner besökare varje år.

Anmälda hos förmedlingen

Länsarbetsnämndens siffror visar läget på arbetsförmedlingarna i Norrbotten och speglar inte de ungdomar som går hemma utan att anmäla sig, ej hellre ungdomar som studerar eller gör lumpen.

Siffrorna för hela Norrbotten visar att anmälda arbetslösa ungdomar har sjunkit från 2 440 personer 2005 till 2 030 personer 2006. Arjeplog har sex fler arbetslösa under samma period, i gruppen 18-24 år medan siffran för Arvidsjaur är 16 färre arbetslösa. Älvsbyn visar på en ökning från 77 till 85 arbetslösa. I Piteå fanns 470 unga i arbetsförmedlingens register 2005 och den siffran har i dag minskat till 394.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om