Idrotts- satsning får stöd
Kommunstyrelsen i Piteå har tagit beslut om att stötta en rad projekt och föreningar. Här är en del av dem som fick pengar.
I samband med den snart kommande Solfesten kommer ett Demokratiforum att hållas. Till det har kommunstyrelsen tillskjutit 50 000 kronor.
Dokumentärfilmdag
Instutitionen för Musik och Media i Piteå tilldelas 80 000 kronor till Dokumentärfilmsdagen. Där delas ett pris till en filmad dokumentär ut varje år.
Projektet Process IT får 100 000 kronor för 2009.
Projektet Karriärscentrum vid Luleå tekniska universitet tilldelas 75 000 kronor.
Riviera Friidrott får 50 000 kronor i elitsponsring för kulstöterskan Helena Engmans insatser på högsta svenska nivå.
Landslagsturnering
I april arrangerar Öjebyns IBF en landslagsturnering i innebandy för herrar. Som stöd får föreningen 50 000 kronor.
Kommunstyrelsen beslutade också att ställa sig bakom de förhöjda avgifterna för färdtjänst och mat inom äldreomsorgen. Däremot yrkas avslag på Yamina Lindhammars förslag om hundlekplatser i kommunen. Frågorna ska nu upp i kommunfullmäktige.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!