21 mars har blivit firad som Downs syndrom-dagen sedan 2006 och dagen till ära kom Pär Johansson, grundare av Glada Hudikteatern, till Christinasalen i Piteå med sin föreläsning Barn föds inte med fördomar. Temat var vänskap, utanförskap och värdegrundsarbete samt information om projektet Catwalk i skolan i Piteå.
Föreläsningen lockade till både skratt och tårar när Pär Johansson med värme berättade om olika dråpliga händelser tillsammans med Glada Hudikteatern.
När PT sedan fick en pratstund berättade han bland annat om de vanligaste fördomarna om människor med utvecklingsstörning.
– Det är att man tycker synd om dem, ser dem som offer istället för tillgångar, säger han.
Hur fungerar ett bra värdegrundsarbete?
– Att man gör saker konkret. Ska man anställa människor i utanförskap så måste man göra det. Inte bara prata om det i styrdokument.
Han berättar även om den nya dokumentären Det kunde varit vi, som släpps vintern 2023.
– Människor med utvecklingsstörning har i alla tider varit särskilt utsatta och behandlats på ett många gånger skoningslöst och inhumant sätt. I filmen lyfts många mörka sidor ur vår historia fram, men viktigast är som alltid att förmedla hopp och framtidstro, säger Pär Johansson.
Sist men inte minst, fick publiken ta del av Maja Johanssons, Maria Holmkvists och Joakim Larssons berättelser om sina liv, om mobbingen och hur det är att leva med ett dolt funktionshinder.