Fullt upp för räddningstjänsten

Gräsbränderna fortsätter att ge räddningstjänsten i Piteå full sysselsättning. Trots kyla och lite nederbörd är det torrt i markerna, och det är fort hänt att elden får fäste.

Foto:

Piteå2017-06-04 18:45

Förra helgen inträffade flera gräsbränder, en nära ett hyreshus på Djupviken, det brann också i Rosvik och i Älvsbyn. Veckan inleddes sedan med en svårsläckt två hektar stor gräsbrand vid en jordbruksfastighet i Svensbyn.

Och under den gångna helgen har det brunnit igen. Under lördagen tog det fyr vid Svartnäs småbåtshamn på Trundön. I Källsberg i Älvsbyn åkte räddningstjänsten ut till det som visade sig vara en kontrollerad brand, och under söndagen fick räddningstjänsten larm om en brand i ett garage i Sjulnäs.

– När vi kom dit visade det sig att det inte alls var frågan om någon brand. Så nu är det en polisiär sak, säger Ulf Svärdsudd, räddningschef i beredskap.

I annan artikel redovisas också den brand som inträffade vid Stenvalls trä där det uppstod en glödbrand i en pelletsanläggning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om