I höstas ville Pitebo bilda dotterbolaget Nordfastigheter i Piteå AB och ett dotterdotterbolag, för att så snart som möjligt kunna sälja 160 äldre lägenheter i eller i närheten av centrala Piteå.
Men samhällsutvecklingen med kraftigt ökande kostnader, stigande räntor och stor oro över vart ekonomin är på väg gjorde att man drog i handbromsen, vilket fick till följd att bolagen aldrig bildades. Av lägenhetsförsäljningarna blev det heller inget.
– All försäljning av fastigheter har stannat av i hela landet och det är helt naturligt att gå i samma riktning, säger Maria Adlers, vd på Pitebo.
Hon förklarar att Pitebo inte tagit något beslut om att stoppa all nyproduktion men däremot ska varje beslut om start av nyproduktion noga övervägas i styrelsen med ett grundligt underlag. Detta gäller inte pågående planarbete.
Innebär det att de nyproduktionsprojekt som planeras skjuts på framtiden?
– I slutet av året kommer styrelsen att ta ställning till om nyproduktionen på Södergatan, Strömnäs, kan inledas under 2024. Vi får se då hur samhällsekonomin ser ut. Strömnäsbacken och barnrikehusen ligger längre fram för beslut, säger Maria Adlers.
Ett nytt beslut om försäljning av de 160 lägenheterna kommer att fattas av den nya styrelsen efter årsstämman i maj.
Under 2023 kommer Pitebo att påverkas mycket av ökade rörelsekostnader och räntekostnader då låneskulden är på nästan 800 miljoner kronor.