Det var vid rivningsarbete på ett av Pitebos hyreshus på Ankarskatavägen som personal på Föreningsservice kan ha utsatts för asbest.
Ämnet kan orsaka flera olika sjukdomar, bland annat cancer. Företaget anmälde händelsen till Arbetsmiljöverket och uppger att läkarkontroll skulle genomföras av de inblandade.
Arbetsmiljöverket tog ärendet vidare till förvaltningsrätten och ansökte om att få tilldela Föreningsservice en sanktionsavgift enligt arbetsmiljölagen. Enligt myndigheten har företaget brustit på fyra olika områden i sitt arbete med asbest.
Det handlar bland annat om att personal jobbat med asbestmaterial utan att bolaget kunde visa upp giltigt tjänstbarhetsintyg och att Föreningsservice inte låtit märka upp förpackningar och behållare som innehöll asbesthaltigt eller asbestförorenat avfall.
De två högsta vitesbeloppen, 44 300 kronor och 200 000 kronor, gäller att Föreningsservice har låtit riva material som innehöll mer än en viktprocent asbest utan tillstånd från Arbetsmiljöverket och att bolaget inte kunnat uppvisa giltiga utbildningsbevis för arbetstagare som ledde och utförde arbetet.
Enligt förvaltningsrättens dom bestred Föreningsservice vitesbeloppen. Man anförde att vitesbeloppet kan innebära att företaget måste ta lån och i värsta fall kan sanktionsavgifterna hota bolagets framtida existens.
"Bolaget har förstått allvaret i det inträffade, och har varit öppna, ärliga och transparenta. Bolaget har vidtagit ett flertal åtgärder i det systematiska arbetsmiljöarbetet för att främja en säkrare arbetsmiljö där olyckor undviks, inklusive investering i utbildningar", skriver man.
Föreningsservice verksamhetschef Anton Holmberg beklagar det inträffade.
– Vi ser med största allvar på det som hänt och därför har vi vidtagit åtgärder för att det inte ska hända igen. Det har inte skett vid upprepade tillfällen, det är en engångshändelse. Om man brustit på en sak kan man ha brustit på fler saker på samma gång, säger han.
Holmberg är tydlig med att företaget kan betala böterna.
– Det är ett vite vi ska betala. Vi har brustit och vi har tagit vårt ansvar så det här är utagerat för oss. Mer än så vill jag inte kommentera, säger han.
Avgifterna ska betalas till länsstyrelsen inom två månader från det att domen har vunnit laga kraft.