Fler och fler villainbrott

Antalet anmälda brott fortsätter att öka, men i långsam takt – totalt sett med bara nån enstaka procent. Men det finns ett stort undantag. Vågen av villainbrott fortsätter i allt snabbare i takt. 2013 hade 29 villor i Pite älvdal inbrott, 2014 55 stycken och hittills i år 23.

Kriminalkommissarie Aron Backman går igenom den lokala statistiken i sin dator. Just vågen av villainbrott är anmärkningsvärd, då takten bara verkar öka.

Kriminalkommissarie Aron Backman går igenom den lokala statistiken i sin dator. Just vågen av villainbrott är anmärkningsvärd, då takten bara verkar öka.

Foto: Gunnel Ekman

PITEÅ2015-04-22 06:00

Det är den lokala polisen som via utredningschefen i Piteå, kriminalkommissarie Aron Backman, sammanställt siffrorna just för Pite älvdal. En skrämmande ökning av antalet anmälda inbrott och med accelererande hastighet om trenden fortsätter. Statistiken finns också offentlig på Brottsförebyggande rådet, Brå:s, hemsida där PT hämtat de flesta uppgifterna. Just villainbrotten har dock Pitepolisen räknat på:

– 55 inbrott ifjol är redan det en kraftig ökning jämfört med året innan, och då inträffade de flesta under hösten, konstaterar Aron Backman.

Ökande takt

Att vågen av villainbrott fortsatt på det här året råder det ingen tvekan om. Tvärtom. Fortsätter det i samma hastighet kommer nya rekordnoteringar slag i slag.

– Vi har haft 23 inbrott under första kvartalet i år.

Och det kunde ha varit ännu fler. Polisens förändrade arbetssätt, där man på olika sätt försöker arbeta förebyggande, har enligt Backman gett resultat. Flera presumtiva tjuvar har stoppats innan de hunnit slå till.

Men 23 inbrott på tre månader... 23 gånger fyra kvartal innebär hypotetiskt att siffran kan börja närma sig 100 villainbrott per år, en utveckling ingen vill se – vare sig privatpersoner, polis eller försäkringsbolag.

Och detta trots kraftiga reaktioner och motåtgärder som grannsamverkan, larminstallationer som skjuter i höjden och ökande patrullering och kontroll från polisens sida.

Något mindre våld

Om man jämför antalet anmälda brott ifjol med antalet 2013, kan man konstatera att exempelvis stölderna i stort ökar blygsamt i Pite älvdal men att inbrotten i inlandet blivit allt fler. I Arjeplog har antalet mer än fördubblats, i Arvidsjaur tredubblats och när det gäller villainbrotten har Arvidsjaur drabbats flera gånger om, från tre inbrott 2013 till 13 ifjol.

När det gäller våldet kan glädjande nog en del sjunkande siffror konstateras. Antalet anmälda misshandelsfall minskar från 1 861 i Norrbotten år 2013 till 1 670 ifjol, där antalet i exempelvis Arjeplog mer än halverats – från 38 till 14 – och i övriga kommuner i Pite älvdal ligger ganska konstant eller med en blygsam ökning. Just i Arjeplog verkar man ha haft en orolig tid bland tonåringarna under 2013, men rett upp det mesta nu. Ifjol noterades en enda misshandel mot barn 15–17 år, medan siffran för 2013 var hela 13 stycken.

Barn som offer

Men det finns en hel del negativa siffror som är anmärkningsvärda, till exempel att misshandel av barn 0-6 år fortsätter att öka i länet. 2013 var siffran 43, ifjol 59. Eller att våldtäkt mot barn under 15 år ökat från 31 till 141 i Norrbotten (i Piteå från 4 till 13) samtidigt som kvinnor vilka utsatts för grov kvinnofridskränkning, det vill säga en upprepad, systematisk och kanske både fysisk och psykisk misshandel som pågått under en längre tid, ökat markant i Piteå. De var fem stycken 2013, men hela 19 stycken året därpå.

Betänk då att inbrott och stölder, som ofta är traumatiska upplevelser i sig, handlar om värdsliga ting. Då är det värre med våld och sexövergrepp. Bakom varje siffra i statistiken finns en människa. Varje slag, varje kränkning, varje övergrepp är ett misslyckande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om