Pitebor och busslaster med besökare från Piteå älvdal, Luleå och Skellefteå tog chansen att shoppa och umgås när stan öppnade upp för årets andra tjejkväll. Ungdomarna invaderade gågatan och inne i butikerna handlade kvinnorna loss.
– Det är fullt med folk och det känns som att det är en riktigt bra tjejkväll. Det är en roligt både för oss som jobbar och för kvinnorna i Piteå, säger Yvonne Lind, säljare på Madame filurs lilla krypin.
Uppsving för handeln
Besökarna på Gallerian möttes av disco med glitter och dansunderhållning. Ingrid Lindkvist och dottern Ingela Bäcklin, från Piteå, passade på att handla jeans tillsammans i tonerna till 70-talsmusik.
– Jag är här nästan varje gång. Jag tycker det är jättetrevligt. Det är nog mer för folksamlingen än handlandet, sedan får handlarna en uppsving tack vare det, säger Ingela Bäcklin.
Hon jobbar som lärare och har en bra förklaring till varför så många tjejer och killar i tonåren lockas.
– Många tonårskillar kommit hit därför att de är här brudarna finns, säger Ingela Bäcklin.
Folktom herrbutik
Linda Marklund, från Skellefteå, besökte tjejkvällen för första gången och hon var förvånad över hur stort det var.
– Jag tror att folk gillar sådana här organiserade shoppingkoncept, säger hon.
Alla gillade inte trängseln i butikerna. Magdalena Lundberg, från Jävre, tog med sig svärmor Barbro Berglund till ett folktomt Dressman och passade på att handla skjortor till sin blivande make – Robert Berglund.
– Jag tycker om att shoppa när ingen är här. Det är jätteskönt, säger hon.