Färre arbetslösa i länet

Arbetslösheten i Norrbotten fortsätter att minska. Färre unga stod utan jobb i april, jämfört med samma månad ifjol.

Arbetslösheten i Norrbotten fortsätter att minska. Fler unga får jobb trots att arbetsmarknaden inte är lika het som för ett år sedan.

Arbetslösheten i Norrbotten fortsätter att minska. Fler unga får jobb trots att arbetsmarknaden inte är lika het som för ett år sedan.

Foto: Bertil Ericson / TT

PITEÅ2015-05-11 10:17

I april var 9 474 personer eller 7,6 procent arbetslösa eller arbetssökande i program med aktivitetsstöd. Det var 497 färre än i april förra året, en minskning med 0,4 procentenheter.

Den öppna arbetslösheten, antalet arbetslösa som inte går i något program med aktivitetsstöd, har däremot ökat marginellt sedan i fjol. Under april i år gick 1 455 personer inskrivna vid Arbetsförmedlingen i länet till någon form av arbete, det var 146 färre än i fjol.

Fler unga får jobb

Den totala arbetslösheten bland ungdomar var 1,4 procentenheter lägre i april 2015 jämfört med ett år sedan. Totalt var 2 481 personer eller 14,7 procent av den registerbaserade arbetskraften mellan 18 och 24 år utan arbete i april.

– Trenden fortsätter att vi ökar antalet sysselsatta. Ungdomsgruppen har också minskat mycket trots att arbetsmarknaden inte är lika het som för ett år sedan, säger Göran Nilsson, marknadsområdeschef för Arbetsförmedlingen i Norra Norrland.

I april nyanmäldes 2 004 lediga platser, vilket var 270 färre än i april i fjol.

Vård och omsorg

Den största minskningen av lediga platser finns inom tillverkningsindustrin samt information och kommunikation. Vård och omsorg, som står för nästan hälften av antalet lediga platser hittills i år, hade en ökning med närmare 800 platser.

– Strukturen på arbetsmarknaden håller snabbt på att förändras, från gruvjobb till jobb inom vård och omsorg.

FAKTA – Arbetsmarknad Norrbotten

April 2015. Inom parentes april 2014.

7,6 procent var inskrivna som arbetslösa (8,0)

14,7 procent av ungdomar 18-24 år var inskrivna som arbetslösa (16,1)

Antal inskrivna arbetslösa uppgick till 9 474 personer (9 971)

1 455 personer fick arbete (1 601)

600 personer anmälde sig som nya öppet arbetslösa (615)

2 004 nya lediga platser anmäldes (2 274)

122 personer varslades om uppsägning (83)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om