Fängelse för rånförsöket i centrala Piteå
De två unga män från Piteå, som åtalats för rånförsök på öppen gata, har i dag fått sina domar. 19-åringen döms till en månads fängelse och fortsatt skyddstillsyn, medan 25-åringen döms till sex månaders fängelse.
Stort pådrag
Ett stort polispådrag med personal i fyra polisbilar, två civila och en målad, samt en polishund spårade sedan förövarna in mot stan och de misstänkta rånarna greps strax efteråt på en innergård vid Sundsgatan.
De anhölls samma kväll och har därefter suttit häktade.
De båda åtalade har hela tiden nekat till brott, men fälldes på torsdagen för försök till rån, samt några ytterligare brott såsom skadegörelse, bilstöld, samt narkotikabrott. 19-åringen, som på grund av sin ringa ålder får så kallad straffrabatt, dömdes till en månads fängelse och fortsatt skyddstillsyn med förlängd prövotid, 25-åringen dömdes till sex månaders fängelse.
Skadestånd till offret
De ska gemensamt betala
7 000 kronor i skadestånd till rånoffret. 25-åringen ska dessutom betala 13 711 kronor till HSB Norr och 9 635 kronor till en lägenhetsinnehavare, efter att ha krossat flera fönsterrutor till mannens lägenhet. 19-åringen ska också betala ytterligare skadestånd, 10 949 kronor, till den bilägare han stal bilen av.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!