Ett handslag för nya bostäder

Nya bostäder ska byggas på kvarteret Tallen i centrala Piteå. Det rör sig om 110 nya lägenheter i varierande höjd.

TALLEN. Bostadshuset ska byggas i kvarteret Tallen.

TALLEN. Bostadshuset ska byggas i kvarteret Tallen.

Foto: Nordmark Nordmark Arkitekter AB

PITEÅ2016-07-06 19:12

Lindbäcks fastigheter kommer att bygga 110 nya lägenheter i Piteå. Kommunen och Hans Lindbäck, VD på Lindbäcks fastigheter, har undertecknat ett markanvisningsavtal för en tomt på kvarteret Tallen vid busstationen. Detaljplanen har antagits av kommunfullmäktige.

– Det är positivt. Vi har bostadsbrist. Även om det byggs mycket så finns det ett uppdämt behov. Varenda lägenhet behövs, säger kommunalrådet Peter Roslund (S).

Han anser att det behövs ytterligare flera hundra lägenheter för att lindra bostadsbristen. Dessutom har kommunen ett mål att befolkningen ska öka till 43000 personer år 2020.

Bostadshusets delar kommer vara allt från fyra till tio våningar. Bottenplanet kommer innehålla lokaler och parkeringar. De övre våningarna ska bestå av bostäder och en upphöjd innergård.

– Det ska vara yteffektiva lägenheter. Vi försöker hålla hyran nere, säger Hans Lindbäck.

Lägenheterna ska byggas på en befintlig parkering och kommunen kommer att ordna ersättningsparkeringar på busstationens område.

– Bussarna kommer att backa in och då kan vi göra ett 40-tal parkeringar, säger Peter Roslund.

Även vid skategropen på Sundsgatan kommer parkeringar att byggas.

Planen är att bygga bostadshus även utanför centrala Piteå.

– Vi har ett krav på Lindbäcks fastigheter att 10 procent av bostäderna ska byggas på landsbygden, säger Peter Roslund.

Var lägenheterna ska byggas är ännu inte bestämt.

Bostadshuset på kvarteret Tallen beräknas kosta ungefär 150 miljoner kronor och ska påbörjas i mars 2017.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om