Tjejerna önskar mer vegetariskt och närodlat

De är samhällsintresserade och miljömedvetna och tycker att skolmaten är viktig. Därför är problemen kring de vegetariska alternativen irriterande, menar tjejerna i 9C.

Tjejerna i Christinaskolans 9C, Embla Andersson och Elma Fredriksson till vänster, Elina Lidman och Ebba Broström till höger, är alla överens om att skolmaten är rätt bra men att finns problem, särskilt med det vegetariska.

Tjejerna i Christinaskolans 9C, Embla Andersson och Elma Fredriksson till vänster, Elina Lidman och Ebba Broström till höger, är alla överens om att skolmaten är rätt bra men att finns problem, särskilt med det vegetariska.

Foto: Gunnel Ekman

Piteå2021-12-07 20:00

– Jag tänker att det vore väl himla bra för klimatet om fler åt vegetariskt, så det är ju himla kul att det faktiskt är ickevegetarianer som tar av den maten också men så trist att ni blir utan mat då, säger Ebba Broström med adress till klasskompisen Embla Andersson, som är vegetarian.

undefined
"När det är nåt gott vegetariskt tar ju alla av det - och då blir ni ju utan", säger Ebba Broström med adress till Embla Andersson.

– Ja, när det nån gång är något gott vegetariskt tar ju alla av det och då blir vi utan, vi äter ju oftast sist av alla på skolan, fyller Embla i.

Tjejerna i Christinaskolans 9C säger att de flera gånger försökt påtala problemet till kökspersonal och andra på skolan, men att de hittills inte fått nåt gehör för saken.

– De säger bara att de ingenting kan göra, säger Embla Andersson och konstaterar att hon och övriga vegetarianer i de högre årskurserna får stilla sin hunger i Uppis ibland flera gånger i veckan.

undefined
Embla Andersson och Elma Fredriksson är båda vegatarianer. De tycker att vegmaten är lite trist och fantasilös, men värst är att den ofta tar slut. 1-2 dagar per vecka blir de utan skollunch.

På en direkt fråga med anledning av detta, svarar både kostchefen Helena Lundberg och nämndsordförande Marita Björkman Forsman att de tar till sig frågan och att det borde gå att styra bättre.

– De får jättegärna ta kontakt med mig och berätta mer, säger Marita Björkman Forsman.

Rent allmänt tycker flickorna att skolmaten ändå är rätt okej, den är ganska god, men det finns rätter de tycker borde strykas helt från menyn:

undefined
Elma Fredriksson och Elina Lidman menar att Christinaskolans vegetariska mat inte är lika bra tillagad som "den vanliga", men sen finns det förstås rätter där också som borde tas bort – "alla dessa konstiga grytor till exempel".

– Ja, till exempel alla konstiga grytor med saker i som inte alls passar ihop, säger Elina Lidman och nämner ananas och morötter.

– Och apropå morötter så är det och potatis ibland det enda vi får, vi som är vegetarianer, säger Elma Fredriksson.

undefined
På det stora hela nöjda med Christinaskolans mat, men mer varierad och bättre tillagad vegmat vore bra, menar Elina Lidman och Ebba Broström till vänster, samt Embla Andersson och Elma Fredriksson till höger.

Alla tjejerna menar att just den vegetariska maten är ganska fantasilös och inte så bra tillagad.

– Det är liten variation och många rätter liknar varann, dessutom får vi ofta inte alls det som står på menyn – man kan läsa vegetarisk köttfärssås och så är potatis och morötter när man kommer till matsalen, säger Embla Andersson.

Var skolmaten kommer ifrån vet de inte riktigt, men menar spontant att för miljöns skull borde man handla lokalt och gärna ekologiskt. Kyckling från Brasilien och fisk från Sydafrika är inte okej. Och, påpekar de mer eller mindre unisont, "då är ju mer vegetarisk mat jättebra!".

undefined
Skolmaten är ganska bra, tycker Ebba Broström, Embla Andersson, Svea Lundmark (stående) Elma Fredriksson och Elina Lidman. Det största problemet är att vegmaten ofta tar slut, menar de.

Vegetariskt blir allt mer populärt och efterfrågat, då borde utbudet också blir större och bättre, menar tjejerna. Mer variation, bättre kryddning och – ja, mer fantasi helt enkelt.

– De kan verkligen inte tillaga rätter med bönor i, suckar Embla Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!