Domartrio köper stängt missbruksboende

Fyra kompisar, varav tre högt rankade hockeydomare, köper det tidigare missbruksboendet Nygården för 3,3 miljoner kronor.

Det före detta missbruksboendet Nygården på Norrmalm säljs nu för 3,3 miljoner kronor till tre domarprofiler. Fastigheten ska så småningom inrymma flera lägenheter.

Det före detta missbruksboendet Nygården på Norrmalm säljs nu för 3,3 miljoner kronor till tre domarprofiler. Fastigheten ska så småningom inrymma flera lägenheter.

Foto: Catrin Renlund

Piteå2022-06-10 08:00

Missbruksboendet Nygården på Norrmalm hade funnits i närmare 40 år när det avvecklades 1 december 2020. Sedan dess har lokalerna stått tomma. 

För en tid sedan gick fastigheten ut till mäklare och såldes i sedvanlig ordning. De fyra vännerna Emil Yletyinen, Linus Öhlund, Tobias Björk och David Mikaelsson, varav de tre första är framstående hockeydomare, köpte fastigheten genom sitt nybildade bolag för 3,3 miljoner kronor. 

Det är ingen verksamhet i fastigheten i dag och Fastighets- och serviceförvaltningen har hört sig för med de kommunala verksamheterna som bekräftat att det inte finns något behov av att behålla huset.

Kommunalrådet Helena Stenberg är positiv till försäljningen.

– Har inte kommunen användning av lokalen tycker jag att den ska avyttras för att den ska nyttjas. Det är inte bra att ha byggnader som står tomma. Det är ju dessutom ett attraktivt läge på fastigheten, säger hon.

Emil Yletyinen, Piteå, linjedomare i hockey-VM, ser fram emot att tillsammans med sina vänner få börja renovera det stora huset och bygga lägenheter. De har startat ett företag vars namn ännu inte är klart och ska bedriva verksamheten genom det.

– Vi ska göra bostäder, vi ser att det behövs fler bostäder i Piteå och stan har en intressant framtid med alla etableringar runt omkring. Med det läget tror jag inte att det blir några problem att få det uthyrt. Tanken är att göra lite finare boenden, lägenheter med god standard, säger Emil Yletyinen och fortsätter:

– Det är ett intressant projekt och roligt att göra något tillsammans med människor man tycker om att vara kring. Det blir en sidosysselsättning till att börja med, för vi har vanliga jobb allihopa.

De nya ägarna kommer att totalrenovera huset. Planlösningarna ska ändras då rummen inte är anpassade med kök och badrum i samtliga lägenheter.

– Boytan är över 300 kvadrat, det är lite oklart hur många lägenheter det blir men huset har jättefin potential.

Är 3,3 ett bra pris med tanke på att det är Norrmalm?

– Det är ju stora renoveringsbehov. Utgångspriset låg kring 2,5 miljoner kronor och jag tror det var över 10 intresserade.

När är det inflyttningsklart?

– Vi har som mål att sätta igång direkt efter semestern men vi vet inte när det kommer att vara klart, säger Emil Yletyinen.

Nu återstår för kommunfullmäktige att klubba ärendet på nästa möte den 20 juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!