De följde Mendel Markoff till graven

Den 22 juli 1915 avled Mendel Markoff, Piteå, efter en längre tids sjukdom i en ålder av 20 år, 11 månader och två dagar. Till begravningen samlades en stor skara personer. En viktig person saknades dock vid sorgehögtiden, nämligen fadern Josef. Han hade lämnat Sverige för att börja ett nytt liv i Sydafrika.

Mendel Markoff ( 1894-1915) och Lennart Markoff (1892-1957)

Mendel Markoff ( 1894-1915) och Lennart Markoff (1892-1957)

Foto:

PITEÅ2009-09-10 06:00
Mendel Markoff är antecknad som sjöman i kyrkböckerna. Han dog efter en tids vistelse på lasarettet i Piteå, efter ett långvarigt lidande uppgavs i dödsannonsen. Någon person fångade med kameran de människor som bevistade begravningen, som ägde rum den 27 juli.
Antecknade namnen
Vilka är då människorna på bilden? Som tur var tog sig någon för att anteckna ned namnen, som därmed bevarats för eftervärlden.
Mendel Markoff var ett av fyra barn till Hilda Margareta Berglund från Backen i Piteå och Josef Markoff, som var född 1858 och som blev svensk medborgare 1884. De gifte sig 1888 och fick fyra barn, tre födda i Roknäs och ett i Piteå.
Det var Elin Margareta, född 1891 och död en månad gammal, Frans Josef Leonard (Lennart) 1892-1957, Johan Mendel Rudolf, 1894-1915 samt Lilly Märta Magdalena 1899-1976, gift Karlsson och senare bosatt i Storuman..
Lämnade familjen
Fadern Josef Markoff lämnade Sverige med destination Kapstaden, Sydafrika. Det finns två datum kring detta. Ett säger att han reste i juli 1898. En annan uppgift berättar att han lämnade Sverige och familjen år 1905. Sedan blev det tyst kring honom.Markoff fördes senare in i Piteå stadsförsamlings bok över obefintliga. I juni 1928 får familjen i Piteå meddelade från den svenske konsuln i Johannesburg, Sydafrika,att Josef Markoff avlidit i Ermelo, Transvaal den 16 juli 1921.
Mendels mor Hilda gick ur tiden 1934 i en ålder av 74 år. Hon bodde hos sin son Lennart i Piteå. Han var trafikbiträde hos SJ och mycket engagerad inom kooperationen.
På bilden ses från vänster sittande Thyra Hedqvist ( 1898-1978) ej medlem av släkten och dotter till konsul Arvid Hedqvist på Strömbacka, Ester Berglund (dotter till P A Berglund), Svea Berglund (dotter till Frans Berglund), Birger Lundström (son till Isak och Ida Lundström), Lilly Hedström (dotter till Selma och Joh. Hedström, som inte var närvarande på bilden), Simon Berglund (son till P A Berglund), Lilly Lundström (dotter till Isak och Ida Lundström) Ebbe Hedqvist(1904-1955, (son till konsul Arvid Hedqvist och ej medlem av släkten), Regina Berglund (dotter till Frans och Tekla Berglund) Märta Markoff (syster till den avlidne) och Rut Berglund ( dotter till Frans och Tekla Berglund).
Stående från vänster Isak Lundström (gift med Ida), Ida Lundström (född Berglund, småskollärare), Hanna Berglund (ogift), Frans Berglund (gift med Tekla), P A Berglund (först gift med Jenny Berglund och senare med Ellen Lind), Betty Berglund (syster till Jenny och ogift), Ellen Lind (P A Berglunds andra hustru), Artur Ridderstråle (systerson till Johanna Margareta Berglund), obekant namn och bäste vän till den avlidne Mendel, modern Hilda Markoff (1860-1934, dotter till Johanna Margareta 1831-1919 och Lars Johan Berglund 1828-1900), Lennart Markoff (bror till den avlidne), Klas Hedström (son till Selma, född Berglund), Arvid Berglund (son till Frans och Tekla Berglund), Vendela Riddrstråle (systerdotter till Johanna Margareta Berglund), Herman Berglund (son till P A Berglund i första giftet), Sigurd Hedström ( son till Selma Berglund som inte var närvarande vid begravningen) och Amanda Ridderstråle (systerdotter till Johanna Margareta Berglund).
Den äldre kvinna som sitter i mitten av bilden är den avlidnes mormor, Johanna Margareta Berglund, född Brännström. Hon var gift med åkaren Lars Johan Berglund och fick med honom barnen Hilda, gift Markoff, Johanna (Hanna) ogift, Selma, gift Hedström, Emma Elisabet (Betty), ogift, Frans, gift, Ida, gift Lundström och Jenny, gift Berglund.
Det finns en notering att av mormor Johanna Margareta Berglunds sju barn var fem närvarande vid begravningen.
Av 23 barnbarn fanns 14 på plats.
Känd politiker
Johanna Margareta Berglunds dotter Jenny, som avled 1910, gifte sig 1897 med Petter August Berglund i Bergsviken, som var en av Hortlax mera kända män. Han var bland annat kommunalnämndens ordförande, ordförande i kommunalstämman, kommunalfullmäktiges ordförande, ordförande i kyrkobyggnadskommittén, ledamot i skolstyrelsen och mångårig överförmyndare.
Berglund gifte år 1915 om sig med småskollärare Ellen Lind. I sitt första äktenskap hade han tre barn.
P A Berglund avled 1940.
Bland begravningsgästerna återfanns också Isak Lundström i Svensbyn, som en tid också var verksam i det kommunala. Han ägnade sig på äldre dagar åt bygdeforskning, samlade och nedtecknade uppgifter om bygden och gjorde intervjuer med äldre människor. Han var även en flitig meddelare i ortspressen.Lundström avled 1961.
Hedersman
Om en annan av begravningsgästerna snickaren Frans Berglund, som avled 1933, skrevs i minnesorden "Ett arbete som han utförde var alltid av det gedignaste slag, och man visste att han icke lämnade något fuskverk bakom sig. Kort sagt, han var en man som skänkte heder åt sitt yrke"
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om