Brevbärarna vill ha slut på trappspringet
Brevbärarna har tröttnat på springet i trappor. Nu kräver de fastighetsboxar i alla flerfamiljshus. Förvisso finns det inte så många höghus i Piteå, men bara cirka tio procent av flerfamiljshusen har boxar.
Det är bråda dagar för brevbäraren Per Nilsson i juletider. Han liksom andra brevbärare skulle gärna se att alla flerfamiljshus hade fastighetsboxar i foajen, men dit är det långt.
Foto: Jessica Larsson
- Det är en arbetsmiljöfråga. Vissa dagar kan det vara ett halvkilo reklam plus vanlig post till varje hushåll. I de större flerfamiljshusen blir det en ansenlig mängd att bära, säger Peter Burman, utdelningschef på Posten i Piteå.
Problemen med arbetsskador har varit ganska stora, delvis beroende på hög medelålder, men nu har en generationsväxling skett i Piteå. Men Peter Burman konstaterar att det är en fördel att vara lite vältränad för att orka.
Stor skillnad
I nybyggda hus finns det ofta fastighetsboxar och Burman berömmer särskilt Lindbäcks Bygg, men även Rawi. Piteås stora
fastighetsägare, Pitebo, får dock inget beröm.
- Nej, där verkar det finnas ett motstånd mot fastighetsboxar. Det är en oerhörd skillnad för brevbäraren i hus där det installerats fastighetsboxar. En annan fördel är att boxarna rymmer mer och större försändelser.
Att brevbärarnas huvudskyddsombud reagerar just nu beror på regeringens ovilja. Tidigare innehöll Post- och telestyrelsens allmänna råd en bortre tidsgräns (1 januari 2011) för införandet av fastighetsboxar, men regeringen har tagit bort den delen i regelverket. Nu tänker facket använda sig av arbetsmiljölagen för att sätta press på politikerna.
Större distrikt
Men om trappspringet tas bort blir det väl ännu större distrikt för den enskilde brevbäraren?
- Så kan det ju bli, men redan i dag är brevbärarna ute på fältet 5-6 timmar per dag, säger Peter Burman.
Per Nilsson har varit brevbärare sedan 1982 och även om han klarat sig utan fysiska problem så välkomnar han fastighetsboxar.
- Det är stor skillnad. Speciellt i fastigheter med många hushåll.
Sverige är ett av de sista länderna i Europa som inte har infört fastighetsboxar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!