Huvudsyftet är dock inte välgörenhet, utan att ha trevligt tillsammans och lyssna på musik.
- Det är ju ett gratisarrangemang. Däremot tar vi upp kollekt för våra omkostnader. Blir det någonting över skänker vi bort pengarna. Det blir välgörenhet för själen och anden (skratt).
Spontana band inleder hela kalaset vid lunchtid på lördag. Andra som dyker upp under dygnet är EFS manskör, sångerskan Ellinor Malm, trubaduren Francis Goossens, Magda band från Skellefeå, gospelgruppen By the way och bandet Färdtjänst från Skellefteå.
Nytt barninslag
Målsättningen är att erbjuda musik för olika målgrupper. I år ska även barnen få sitt.- Vi får besök av en kille som heter Lennart Henriksson som jobbar på heltid med barnmöten. Han kommer från Varberg och jobbar för OAS. Han har en egen stund både på lördag och söndag. Han gör klassiska sjunga med-sånger och berättar historier ur bibeln för barnen.
Gospel och country
Mikael Svarvar är en Pitebekant för många soul- och gospelvänner. Han bor i Finland nu och kommer hit med ett finskt band.
- Personligen tycker jag att han är jättebra. Det blir soulstuk med honom och han kommer även att sitta och klinka vid frukost på söndag, berättar Mats Långström.
Tennesse Road med medlemmar från Örnsköldsvik och Skellefteå för in countryn på "24". Dessutom blir det gospel med Trinity från Skellefteå som Mats Långström beskriver som en potent gospelkör.
En höjdpunkt på fjolårets gala var Storstryk från Piteå.
- Många har hört dem, men de har inte figurerat i kyrkliga sammanhang. De har musik av bland andra "Earth, wind & fire" på repertoaren. Det passade målgruppen väldigt bra. Publiken var som galen. Den här gången kör de ett dubbelpass på två timmar.