Brand på scen i Livets bröd

En mindre brand uppstod under lördagseftermiddagen i Livets bröds lokaler på Back city. En personal från Electroscandia upptäckte röken och slog larm.

Räddningstjänsten fick på lördagseftermiddagen rycka ut till Livets bröd på Back City för att där släcka en mindre brand som uppstått på en scen.

Räddningstjänsten fick på lördagseftermiddagen rycka ut till Livets bröd på Back City för att där släcka en mindre brand som uppstått på en scen.

Foto: Jens Ökvist

PITEÅ2009-02-02 00:21
Vid 16-tiden på lördagseftermiddagen inkom ett larm till SOS om rökfyllda lokaler i en fastighet på Back city. Räddningstjänsten ryckte ut men hade problem med att lokalisera brandhärden.
- Det var mycket rök i flera lokaler men till att börja med hittade vi ingen eld, säger Per Isaksson vid räddningstjänsten i Piteå.
Brann vid scenen
Så småningom kunde elden lokaliseras till en sal inne på Livets bröd. En sal som ligger mitt i byggnaden och där det brann på en scen i främre delen av rummet. Rökdykare krossade en ruta och kunde snabbt släcka elden.
Branden inne på Livets bröd hade dock kunnat få mycket allvarligare följder.
- Lokalerna saknar brandlarm. Det var bara tur att en personal från Electroscandia upptäckte röken när han besökte sina lokaler, säger Per Isaksson.
Tände ett ljus
Karl Björklund, vid Livets bröd, tror sig dock veta vad som orsakat branden.
- Förra söndagen hade vi en sammankomst där och då tände vi ett ljus. Jag skulle tro att det är det ljuset som stått och brunnit hela veckan och som så småningom spred sig, säger han.
Polisen misstänker inget brott bakom händelsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om