VALET 2022
Den första oktober kliver Patric Lundström formellt på sitt uppdrag som kommunalråd. Helena Stenbergs överraskande besked att hon lämnar sin post efter valet har fått klockan att ticka lite snabbare för Piteås socialdemokrater.
– Visst, vi fick mer att bita i. Så snart vi kan kommer vi att sätta igång en nomineringsprocess där målet är att presentera listor med två toppnamn som vi också ser som våra kommunalråd, om man kommer dit, säger Patric Lundström.
Eftersom partiet alltid har en man och en kvinna på de posterna är det nu en kvinna som ska sållas fram.
– Själv ska jag kanske också få frågan om jag är beredd att axla uppdraget som kommunstyrelsens ordförande, säger Patric Lundström och konstaterar i samma andetag att han ännu inte kommit in i rollen som vice ordförande ...
– Jag har ett år på mig att tanka Helena på information, hon har byggt upp stor kunskap under snart 16 år så det är inget man gör över en natt. Men jag är inte orolig.
Kommer du att sitta kvar som ordförande för socialdemokraterna i Piteå?
– Jag kommer inte att kliva av bara för att jag har blivit kommunalråd. Jag ser inga problem med att sitta kvar fram till årsmötet men det är upp till medlemmarna eller valberedningen.
Helena Stenberg har meddelat att hon inte kommer att vara frontfigur i det kommande valarbetet. Hur ser du på det?
– Anders Lundkvist har berättat att när Peter Roslund lämnade under mandatperioden sa han att det skulle kännas konstigt att fronta i det kommande valet men inte vara den som kandiderar. Det är likadant nu. Vi vill ha de två vi tror på som ansikten utåt i valarbetet och därför vill vi sålla fram ett namn ganska snabbt.
Vad tror du om möjligheten att få fram ett nytt kvinnligt toppnamn?
– Vi var fyra män som ville senast och jag tror att vi kommer att ha minst fyra damer som vill den här gången också.
Medför Stenbergs avgång att S tappar fart i valarbetet?
– Jag tror inte att vi tappar fart men vi får en uppgift till att lösa. Däremot måste jag öka farten, konstaterar Patric Lundström som räknar med att Socialdemokraterna ska ha sina namn klara efter årsskiftet.
– Parallellt jobbar vi också med valprogram och vallöften. Vi vill vara klara så tidigt som möjligt för att kunna sätta igång med valarbetet.